ابعاد طراحی سوله

طراحی سوله | ابعاد طراحی سوله

سوله چیست و طراحی سوله چگونه انجام میشود ؟

به سازه های فلزی با سقف شیبدار که برحسب محاسبات فنی خاص به اشکال مختلف تولید می شود، سوله گویند. سازه های شیب دار یا سوله به لاتین Gable Bents یا Ridge Bents نامیده می شوند. سوله ها برحسب نوع کاربرد، ابعاد متفاوتی دارند. از این سازه ها در پوشش دهانه های بزرگ و در ساختمان های صنعتی و کشاورزی مثل کارخانه ها، انبارها، آشیانه های هواپیما، تعمیرگاه ها، سالن های ورزشی، پارکینگ ها، مرغداری ها، دامداری ها، فروشگاه ها و موارد دیگر استفاده می شود. نکته ی مهم جهت مقرون به صرفه بودن و قیمت سوله در ساخت و طراحی سوله این است که باید نسبت به نوع کاربرد و ابعاد بسیار دقت نمود.

طراحی سوله در اصفهان

بیشترین توجه در زمینه ساخت سوله عمدتاً به مراحل ساخت و نهایتاً اجرا معطوف می شود و این دو مرحله، بیشتر دیده می شوند، اما واقعیت آن است که در پس هر سوله استاندارد که ساخته می شود، یک تیم قوی طراحی سوله متشکل از مهندسین طراح سوله با تجربه حضور دارند که کلیه موارد فنی و الزامات آئین نامه ای را با دقت کنترل می کنند.

یکی از علل موفقیت پروژه های موفق دنیا استفاده از طراحی های هوشمندانه و همراه با تکنولوژی های نوین و علم محاسبات است. یکی از افتخارات شرکت جهان صنعت چهلستون در اختیار داشتن کادر مجرب که در طراحی سوله و همچنین سوله سازی با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا مهارت دارند استفاده نموده است.


برای کسب اطلاعات بیشتر، مطلب انواع اتصالات اسکلت فلزی را مطالعه کنید.


کاربرد سوله چیست

غالباً جهت ساخت سوله صنعتی و ساخت سالن های صنعتی از قطعاتی با ابعاد متغیر استفاده می شود که وزن و ابعاد این قطعات با توجه به نوع کاربری هر واحد صنعتی تغییر می یابد که مهمترین عوامل مؤثر در وزن سالنهای صنعتی عبارتند از: موقعیت مکان مورد نظر جهت سوله سازی از نظر سرعت وزش باد و نیز بیشترین میزان بارش برف، ارتفاع ستونها، دهانه سالن و در صورت لزوم ساخت جرثقیل سقفی.

سوله ساختمان فولادی پیش ساخته ایست که در سراسر جهان بیشترین کاربرد را داشته و در بیش از 90 درصد انبارها، ورزشگاه ها، صنایع، سالن های تولید دام و طیور و… کاربرد دارد و براساس ابعاد دهانه، ارتفاع، طول و میزان تحمل بار برف و باد منطقه در زمان طراحی به اشکال گوناگونی تغییر می یابد.

مهمترین اصل جهت اقتصادی نمودن هر سفارش، آگاهی از میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است. بسیار واضح است که بهترین محاسبات هم بدون نیاز به رعایت کیفیت جوشکاری، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا، استفاده از پیچ و مهره و سایر اتصالات استاندارد، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود.

می توان سوله های صنعتی را پراستفاده ترین سوله های موجود دانست، از این رو سازنده بایستی نکات طراحی سوله صنعتی را به طور تمام و کمال بداند و با مهارت و دانش بالایی هم اقدام به ساخت و طراحی سازه نماید.

توجه به نکات طراحی سوله صنعتی نه تنها سازه ای با کیفیت و مستحکم را ناشی می شود بلکه قیمت نهایی سازه را هم کاهش می دهد بدین صورت که تیم مهندسی و طراحی مجموعه از شرایط بهترین استفاده را می کنند و به حذف هزینه های اضافی قیمت نهایی سوله را تا حد زیادی کاهش می دهند.

طراحی سوله صنعتی

سوله ها کاربرد زیادی در صنعت دارند، سوله ها با تخصص و مهارت بالایی ساخته می شوند که همین مساله هم کیفیت بالای سازه ها را ناشی می شود، رعایت نکردن نکات طراحی سوله صنعتی میتواند باعث خسارات بسیار زیادی شود. نکات مهم برای طراحی سوله صنعتی کم نیستند که هریک هم به پارامترهای مهمی به جهت طراحی و ساخت سوله های صنعتی اشاره می کنند، برخی از این نکات در زیر آورده شده است.

می توان سوله های صنعتی را پراستفاده ترین سوله های موجود دانست، از این رو سازنده بایستی نکات طراحی سوله صنعتی را به طور تمام و کمال بداند و با مهارت و دانش بالایی هم اقدام به ساخت و طراحی سازه نماید. اغلب افراد گمان می کنند که ساخت سوله های صنعتی و به طور کلی سوله ها کار آسانی است اما در واقع این طور نیست نکات طراحی سوله صنعتی بسیار زیاد است و تنها متخصصین و مهندسینی قادر به ساخت آن ها هستند که مهارت و تخصص کافی را داشته باشند.

توجه به نکات طراحی سوله صنعتی نه تنها سازه ای با کیفیت و مستحکم را ناشی می شود بلکه قیمت نهایی سازه را هم کاهش می دهد بدین صورت که تیم مهندسی و طراحی مجموعه از شرایط بهترین استفاده را می کنند و به حذف هزینه های اضافی قیمت نهایی سوله را تا حد زیادی کاهش می دهند.

طراحی سوله صنعتی

 


پیشنهاد میکنیم، مطلب ” قیمت سوله ” را حتما مطالعه کنید تا از نحوه محاسبه و شرایط قانونی این روند مطلع باشید؛ سپس برای کسب مشاوره رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.


نکات طراحی سوله صنعتی

 • علاوه بر مهندسین و طراحان مجموعه نوع نرم افزارها و تجهیزاتی را که به جهت طراحی به کار گرفته می شوند هم مهم است، هر اندازه که این نرم افزار ها به روز تر و جدید تر باشند سازه با دقت بالایی طراحی می شود از این رو سازه نهایی کیفیت و مقاومت بسیار بالایی خواهد داشت. در حال حاضر بروزترین نرم افزار برای نقشه کشی و طراحی و محاسبات سازه برنامه ایتبز و برنامه سف هستند.
 • نکات طراحی سوله صنعتی به سازندگان سوله کمک می کند تا با دقت و توجه بیش تری اقدام به طراحی سوله نمایند چرا که کوچکترین ضعفی در مرحله طراحی سوله موجب خساراتی هنگفت در مرحله ساخت و حتی نصب و راه اندازی می گردد.
 • طراحی سوله تماما بر اساس خواست مشتری است که صورت می گیرد، تمامی اطلاعات مهم در مرحله سفارش سازه از مشتری دریافت شده و سازنده بر طبق آن اقدام به طراحی می نماید.
 • اگر خریدار سوله ای با قابلیت های خاص می خواهد ذکر نکات و ویژگی های سوله در فرم سفارش سازه الزامی است , طراح مجموعه با در نظر گرفتن نوع کاربری سوله، ابعاد آن و نوع سلیقه مشتری اقدام به طراحی سازه می نماید.
 • سازه هایی که از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار هستند حتما دارای طراحی حرفه ای هم هستند که میزان تجربه و تخصص افراد و علی الخصوص طراحان مجموعه را می رساند.

مسائل حائز اهمیت در طراحی و ساخت سوله

مستقل از آنکه سازه چیست و قرار است در چه سبکی از کاربری مورد استفاده قرار گیرد، طراحی سازه ها معمولاً مقدم بر ساخت باید مورد توجه قرار گیرد و این موضوع، اهمیت طراحی سوله را مضاعف می کند. اینکه سوله دست دوم یا نو باشد، تفاوت چندانی در اهمیت مرحله طراحی ایجاد نمی شود. مادامی که ایرادات نقشه و تداخلات طرح به طور کامل بررسی و مرتفع نشده باشد، نقشه ها برای ساخت قطعات فرستاده نخواهند شد. علت این موضوع هم روشن است؛ کوچکترین ایراد و اختلافی اگر در طراحی سوله وجود داشته باشد و رفع نشده باقی بماند، می تواند مراحل بعدی پروژه ساخت سوله که تولید قطعات و نصب سوله هستند را با اشکال جدی مواجه سازد که نتیجه ای جز بروز وقفه در کار و تحمیل هزینه های اضافی در پی نخواهد داشت.

اصول کلی حاکم بر طراحی سازه های ساختمانی بطور کل یکسان و ثابت است و سازندگان در این موارد، می بایست از آئین نامه های رسمی سازمان نظام مهندسی پیروی کنند که اصول از پیش تعیین شده و مصوب هستند. طبیعی است عدم رعایت این اصول در امر ساخت و ساز، منجر به ایجاد یک سازه غیر استاندارد خواهد شد که هرگز مجوزهای لازم برای آغاز به کار را دریافت نخواهد نمود. به عنوان مثال فونداسیون از یک تعریف مشخص و استانداردهای ثابت تبعیت می کند که کلیات آن برای ساختمان و سوله یکسان است و فقط در پاره ای از جزئیات، از هم متمایز خواهند شد. اما با توجه به ماهیت خاص سوله صنعتی به عنوان یک سازه بزرگ مقیاس، نکات تکمیلی متعددی مختص این استراکچر مهم وجود دارد که در طراحی سوله به صورت حرفه ای، بایستی مورد توجه قرار گیرد.

طراحی سوله

 

نکات مهم در طراحی و ساخت سوله

 • در صنعت سوله سازی با در نظر گرفتن آخرین آيین نامه های نظام مهندسی کشور و با توجه به موقعیت اقلیمی هر شهر نسبت به بارش برف، میزان وزش باد، زلزله، تراکم خاک، رطوبت هوا، وجود جرثقیل سقفی و نوع کاربری، طراحی سوله انجام میشود.
 • در طراحی طول، عرض، ارتفاع ستون، ارتفاع تاج، شیب سقف، وجود نورگیر سقف و ارتفاع سکوی جرثقیل سقفی اهمیت ویژه ای دارد.
 • از مسائل مهمی که در طراحی سوله پر اهمیت است وزن سوله میباشد.
 • طراحی استاندارد و ایده آل سوله یعنی در نظر گرفتن تمامی مطالب گفته شده و رعایت حداقل وزن هنگام ساخت سوله در اصفهان است.

تأثیر انواع بار بر طراحی سوله

 • بار مرده

بار مرده یا dead load به آن دسته از بارها اشاره دارد که به دلیل وزن اجزای سوله ایجاد می شوند و در طراح سوله باید مورد توجه قرار گیرند. اگر یک برش عرضی در مقطع دیوارهای سوله یا در اسکلت فلزی آن اعمال شود، می توان اجزای تشکیل دهنده را شمارش کرده و به کل سازه تعمیم داد. پس بدین ترتیب، مشخص می شود که برای تعیین بار مُرده باید وزن تک تک مصالح بکار رفته در سوله اعم از فولاد و بتن را مورد توجه قرار داد که بر خلاف تصور عموم، به هیچ عنوان کار ساده ای نیست و با مشکلات عدیده ای همراه خواهد بود. در نهایت هم بار مرده را با خطای 15 الی 20 درصد می توان تخمین زد و دستیابی به دقت های بالاتر، معمولاً میسر نمی باشد.

 • بار برف و باران

تغییرات جوی در فصول مختلف، منجر به اعمال بار بر سوله می شود و به اختصار به آن بار برف و باران گفته می شود. نیروهایی که به این طریق بر سازه تحمیل می شوند، تابعی از زمان و جغرافیا هستند و لذا نمی توان نسخه ثابتی برای آنها پیچید. اما معمولاً تا حدی بالاتر در نظر گرفته می شوند که سازه در حوزه ایمن حفظ شود.

 • بار باد

یکی دیگر از نیروهایی که وابسته به شرایط جغرافیای است و بصورت جانبی بر بدنه سوله اثر می گذرد، بار باد است. خصوصاً در مناطقی که سرعت وزش باد دست کم در نیمی از سال بالا باشد، تمهیدات ویژه ای برای این موضوع باید در طراحی سوله لحاظ گردد. یکی از نکات مهم در مدلسازی جریان باد این است که معمولاً (به استثنای 20 درصد از موارد) با افزایش ارتفاع، سرعت وزش باد کاهش می یابد. شهرهایی نظیر خاش، یزد، زابل، منجیل و .. از زمره باد خیز ترین شهرهای کشور هستند و طبیعتاً به هنگام طراحی سوله در این مناطق، باید توجه ویژه ای به بار باد نمود.

 • بار زلزله

یکی دیگر از نیروهایی که وابسته به شرایط جغرافیای است و بصورت جانبی بر بدنه سوله اثر می گذرد، بار باد است. خصوصاً در مناطقی که سرعت وزش باد دست کم در نیمی از سال بالا باشد، تمهیدات ویژه ای برای این موضوع باید در طراحی سوله لحاظ گردد. یکی از نکات مهم در مدلسازی جریان باد این است که معمولاً (به استثنای 20 درصد از موارد) با افزایش ارتفاع، سرعت وزش باد کاهش می یابد.

شهرهایی نظیر خاش، یزد، زابل، منجیل و .. از زمره باد خیز ترین شهرهای کشور هستند و طبیعتاً به هنگام طراحی سوله در این مناطق، باید توجه ویژه ای به بار باد نمود. البته معمولا ارتفاع سوله ها از حد معمول 8 الی 10 متر فراتر نمی رود، مگر آنکه نسبت به ساخت سوله طبقاتی اقدام شود که در آن صورت، باید به همان نسبت که بر ارتفاع افزوده می شود، بار باد بیشتری برای سازه اعمال نمود.

 • بار جرثقیل

چنانچه واحد صنعتی نیازمند به نصب جرثقیل سقفی بر روی سوله باشد، باری مضاعف بر استراکچر سوله وارد می شود که باید در محاسبات مد نظر قرار گیرد. بدیهی است که وجود یا عدم وجود جرثقیل سقفی، تأثیر به سزایی بر طراحی سوله خصوصا در قسمت سقف سازه خواهد گذاشت.

 

طراحی و اجرای سوله در اصفهان

مراحل طراحی سوله

 1. طراحی ابعاد شامل طول و عرض فونداسیون سوله
 2. طراحی مقدار و ضخامت میلگرد ها، خاموت ها، ولت ها و base plate های سوله
 3. طراحی میزان گود برداری، مگر ریزی، نوع بتون، ضخامت بتون و عیار مقاومت بتن فونداسیون سوله.
 4. طراحی قاب اصلی سوله شامل عرض، ارتفاع ستون، ارتفاع تاج سوله.
 5. طراحی ضخامت، عرض، ارتفاع، محل آکس ستون های باد سوله.
 6. طراحی شاپ برش ابعاد و ضخامت های ستون شامل: طول، عرض، ضخامت، ضخامت بال ستون و زاویه برش ها، ارتفاع جان و محل استقرار استیفنر های تقویت ستون و استرات ها.
 7. طراحی فلنچ های ستون، رفتر، بالکن، بادبند، استپ زد ها، استرات ها که شامل : ضخامت، ابعاد، آکس سوراخ ها، قطر سوراخ ها و تعداد آن است.
 8. طراحی شاپ و برش ابعاد و ضخامت های رفتر شامل: طول، عرض، ارتفاع و زاویه برش های ساق رفتر، طول و عرض و ارتفاع و ضخامت و زاویه برش های منشوری رفتر.
 9. طراحی بادبند های سقفی شامل: ضخامت، نوع بادبند، تعداد آن و محل استقرار بادبند.
 10. طراحی بادبند های بدنه شامل: تعداد، نوع بادبند، ضخامت آن و دتایل جزئیات محل قرار گیری بادبند بدنه.
 11. طراحی محل استقرار فلنچ ها، تقویت کننده ها، سینه بند ها و محل جانمایی استپ زد ها و فاصله ی آن، فواصل بادبند ها و جانمایی استرات ها.
 12. طراحی جوشکاری قطعات سوله شامل ضخامت جوش، فواصل جوش وعمق جوش.
 13. طراحی پلان معماری شامل: جانمایی دیوار ها، پنجره ها، درب های ورودی، طول و عرض و ارتفاع.
 14. طراحی پلان توضیحات عمومی شامل بتن مصرفی، بتن مگر، نوع فولاد مصرفی، آلموتور بندی فونداسیون سوله، نوع فولاد مصرفی ساخت قطعات سوله، نوع پیچ و مهره مصرفی و آچارکشی، میزان و نوع و ضخامت رنگ آمیزی، نوع متریال پوشش سقف سوله، نوع متریال جوشکاری، روش جوشکاری پل و تراورز های جرثقیل سقفی، میزان در نظر گرفتن وزن سقف سوله، جدول طول وصله و خم آلموتور ها.
 15. طراحی لاپه ها شامل جانمایی و تعداد و فاصله لاپه ها در سقف ، تعداد و ضخامت سگراد ها به همراه آکس بندی طولی سوله و طراحی لاپه های نورگیر سوله.
 16. طراحی ابعاد خم و برش لاپه ها و ضخامت آن و طراحی آبرو ها شامل : ابعاد ، خم و ضخامت آن.
 17. طراحی سکوی جرثقیل و محل استقرار آن شامل: ابعاد، ضخامت و ارتفاع.
 18. طراحی تراورز و پل جرثقیل شامل اتصالات پیچ و مهره ای، ابعاد و ضخامت ها، ظرفیت جرثقیل سقفی، ابعاد و ضخامت های راهبر طولی جرثقیل سقفی.
 19. طراحی دفترچه محاسبات کلیه موارد فوق به صورت جز به جز با ارائه فرمول های ریاضی و محاسباتی.
 20. طراحی فایل sap دو بعدی و سه بعدی اجرای سوله.
 21. طراحی جدول لیست وفنر و متریال مصرفی جهت ساخت سوله در اصفهان.

طراحی و ساخت سوله در اصفهان

ساخت سوله در اصفهان خود را از ما بخواهید. سوله سبک، جرثقیل سقفی، سوله فوق سبک، سوله و …! ساخت سوله در اصفهان و اقصی نقاط کشور تخصص ماست. برای اطمینان از توانمندی گروه فنی جهان صنعت چلستون از نمونه های اجرا شده در سطح کشور دیدن فرمایید.

جهان صنعت چهلستون متخصص در اجرای انواع اسکلت فلزی و ساخت سوله در ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و  ارتباط با مشاوران جهان صنعت، با ما تماس بگیرید.

جهت درخواست همکاری با جهان صنعت چهلستون، به صفحه ” همکاری با ما ” مراجعه کنید.


پشتیبانی و سئو : آوین نت


5/5 - (24 امتیاز)