سوله دست دوم

رعایت نکات مهم در خرید سوله دست دوم

راهنمای خرید سوله دست دوم

سوله دست دوم یک نوع سازه‌ دست دوم می‌باشد، که قبلا در مکان دیگری مورد استفاده قرار گرفته.این سازه پس از انجام اصلاحات توسط تیم کار آزموده در جای دیگری نصب میگردد.این نوع سازه ها برای تمام نقاط آب و هوای ایران قابل استفاده هستند. سوله نو براساس متراژ زمین و خواسته شما و زیرنظر شما در سوله در اصفهان ساخته می شود و باید طبق ضوابط تا 20 سال ایستایی سوله را تضمین کند. اما سوله دست دوم اینگونه نیست. همچنین در سوله های نو، مهندس ناظر و سازنده سوله است و متناسب با شرایط محیطی و نوع کاربری بر روند ساخت سوله نظارت دارد.

در برخی از سالن های ساخت سوله دست دوم، از مواد با کیفیت پایین برای ساخت استفاده می شود و به عنوان سوله دست دوم به فروش میرسانند. بنابراین حتما هنگام خرید این نوع سوله، محل نصب قبلی و تصاویر آن و همچنین دفترچه محاسبات سوله را بررسی کنید. همچنین در این سالن ها، هزینه حمل و خرید پیچ و مهره را خریدار سوله باید پرداخت کند. همچنین نصب این سوله و مسائل فنی آن به فروشنده ارتباطی ندارد. بنابراین بهتر است قبل از خرید، تمامی این موارد و هزینه تمام شده با فروشنده بررسی شود.

سوله نو بهتر هزینه را برمیگرداند به طوری که اگر پس از مدت زمانی درخواست تغییر طرح داشته باشید یا بخواهید شکل سازه را عوض کنید، می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. همچنین درصورت قصد فروش سوله، می توانید با تنها 15 درصد پایینتر از قیمت بازار، سازه خود را بفروشید.

مزایای سوله دست دوم

 • خرید سوله دست دوم دارای مزایای بسیاری زیادی نسبت به سوله‌های نو می‌باشد.
 • این نوع سوله‌ها دارای قیمت مناسب تری نسبت به سوله‌های نو و طراحی شده می‌باشند. لذا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه اند.
 • همچنین زمان اجرای پروژه این سوله ها بسیار پایین تر از سوله های نو میباشد.
 • امکان انتخاب سوله از طریق دهانه توسط مشتری جزء مزیت های مهم سوله های دست دوم میباشد.
 • همچنین این سوله‌های کارکرده برای خطوط تولیدی که کیفیت سوله در درجه اول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار نیست، گزینه‌ی مناسبی است.
 • یکی از مواردی که در انتخاب سوله باید مورد توجه قرار دهید این است که باید یک سوله با کیفیت را با قیمت پایین و درجه کیفی بالا خریداری نمایید.
 • با توجه به بالابودن هزینه سوله نو برای بسیاری از مشاغل مقرون به صرفه نیست.
 • در نتیجه یکی از راه‌ها برای خرید سوله با کیفیت خرید و انتخاب سوله دسته دوم می‌باشد.
 • در اینجا لازم به ذکر است که سوله های دست دوم از نظر طول عمر و مقاومت با سوله نو برابری میکند.
 • از دیگر مزایای این سوله ها زمان یا به عبارت دیگر آماده بودن آن می باشد.
 • از این رو بسیاری از هزینه های شما جهت خریدکهن سوله حذف میگردد و شما در سازه خود بسیار صرفه جویی میکنید.

معایب سوله دست دوم

 • سوله نو با محاسبات مهندسی و متناسب با متراژ زمین شما و طبق خواسته شما زیر نظر خودتان در سوله سازی ها ساخته می شود و اطلاع داشته باشید سوله سازان طبق آیین نامه و ضوابط باید حداقل 20 سال ایستایی سازه را تضمین نمایند.
 • سوله های اطمینان سازه دارای دفترچه محاسبات واقعی و متناسب با شرایط اقلیمی و نوع کاربری ساخته می شود و در آن مهندس محاسب ، ناظر و سازنده موظف به اجرای صحیح آیین نامه ها هستند.
 • سوله نو برگشت هزینه بهتری دارد مثلا اگر شما بعدازمدتی خواستید طرحتان را عوض کنید یا تغییرات در شکل سازه انجام دهید یا سازه را به نقطه گیری انتقال دهید براحتی تمام این کارها انجام خواهدگرفت و یا اگر قصد فروش سازه رو داشتید با15 درصد پایین تر از قیمت خریدمشتری خواهید داشت.
 • در سالن های دسته دوم معمولا از ورق s52 و یا ورق های غیر قابل استفاده لوله های گاز و تانکرهای اسقاطی ساخته می شود و عده ای با این ورقها اقدام به تولید سوله نموده و با نام سوله دست دوم به فروش می رسانند.در هنگام خرید سوله دست دوم حتما و حتما محل نصب قبلی سازه ، تصاویر نصب شده سازه ، و دفترچه محاسبات آن را کنترل نمایید.
 • در سالن های دست دوم مبلغ هزینه حمل و پیچ و مهره و نصب به عهده خریدار سوله بوده و تحویل درب کارخانه می باشدکه ابتدا تمام خریداران قیمت ارائه شده را با کارخانه ساخت سالن های نو مقایسه می نمایند و دچار اشتباه در پرداخت هزینه می شوند .در صورتی که کارخانجات سازنده نو قیمت ارائه شده با نصب و پیچ و مهره و تحویل سازه می باشد.
 • در فروش سوله دست دوم فروشنده مسئولیتی در خصوص نصب و مسائل فنی سوله ندارد.
 • در سوله دست دوم گاها به صورت متری سالن به فروش می رسد و مقدار وزنی آن از سالن های ساخت کارخانجات تولید سوله به صورت نو کمتر می باشد و آهن به صورت کیلوئی به فروش نمی رسد بلکه به صورت متری قیمت داده میشود.حتما دقت کرده و وزن سازه را کنترل نمایید.

کاربردهای سوله دست دوم

همانطور که می دانید امروزه استفاده از سوله کارکرده به طور قابل توجهی در بین افراد گسترش و رواج پیدا کرده است. این نوع سوله کارکرده دارای کاربردهای مختلف و متنوعی می باشد. از اینرو با برخی کاربردهای آن آشنا خواهیم شد. یکی از کاربردهای سوله های دست دوم استفاده از آن جهت ساخت گلخانه می باشد. با توجه به اینکه در کشورمان تعداد بی شماری گلخانه احداث شده از اینرو استفاده از سوله دست دوم از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. بنابراین باید با توجه به ابعاد مورد نیاز گلخانه که توسط مهندسین کشاورزی و کارشناسان برآورد شده اند اقدام به انتخاب و خرید سوله کارکرده نمود. همچنین باید به نوع سوله دقت و توجه خاصی را داشته باشید و سعی کنید از سوله ایی استفاده کنید که از وزن کمی برخوردار باشد.

از دیگر کاربردهای مهم و قابل توجه سوله استفاده از آن برای ساخت ورزشگاه ها است. برای تامین فضای مورد نیاز ورزشگاه ها از سوله ای مقاوم بدون ستون استفاده می شود. همچنین از سوله کارکرده برای نگهداری از دام ها، انواع ماشین آلات کشاورزی و دامداری و محصولات کشاورزی استفاده خواهد شد. لازم به ذکر است که این سوله ها که جهت این مصارف مورد استفاده کاربران قرار می گیرند باید از انواعی که دارای شیب جلو به عقب سقف برای نور گیر شدن محوطه می باشد انتخاب و خریداری شود.

یکی دیگر از کاربردهای سوله دست دوم استفاده از آن در طراحی و ساخت سوله های تجاری است. در واقع این نوع سوله ها با ظرافت خاص و طراحی بسیار زیبا برای ساختن مکان هایی همچون مرکز خرید، محیط ادارات، انواع نمایشگاه ها، بیمارستان ها و … مورد استفاده کاربران و متقاضیان قرار می گیرند.

توجه به اتصالات و سوراخ کاری فلنچ از دیگر مواردی است که در هنگام خرید سوله دست دوم باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا اگر پیچ و مهره های سوله زنگ خورده باشند به هیچ وجه قابل استفاده نخواهند بود و باید با پیچ‌های نو تعویض شوند که مجموعه ایران سوله به همراه تمامی سوله ها پیچ و مهره نو تقدیم مشتری می نماید .

رعایت نکات مهم در خرید سوله دست دوم

قبل از خرید سوله باید به یکسری نکات مهم توجه کرد تا بتوانید انتخاب مناسبی را داشته باشید:

 1. یکی از مواردی که باید به آن توجه و دقت کافی را داشته باشید سال ساخت سوله می‌باشد. از این رو باید سعی کنید سوله‌ایی را که  دارای کارکرد کمتری است را انتخاب نمایید.
 2. نیاز است به کیفیت مواد ساخت سوله توجه لازم را داشته باشید زیرا به هر اندازه که پوسیدگی قطعات و یا میزان اصطکاک آنها کمتر باشد مدت زمان یا عمر استفاده از سوله نیز کمتر خواهد بود.
 3. نکته مهم در انتخاب سوله دست دوم این است که دارای وزن سبکی باشد، زیرا خرید سوله‌های سنگین از لحاظ  اقتصادی مقرون به صرفه نیست.
 4. از دیگر مواردی که در هنگام خرید سوله کارکرده باید مورد توجه قرار دهید محل اجرای پروژه است. به دلیل اکسیده شدن سوله ها در مناطق گرم و مرطوب نباید از رنگ های بازسازی شده و معمولی استفاده کرد .

بنابراین نکات مهم و اساسی در خرید سوله دست دوم وجود دارند که عبارتند از:

 • کیفیت مواد استفاده شده برای ساخت سوله
 • مناسب بودن شرایط آب و هوایی سوله دست دوم و تطابق با استانداردهای منطقه یا شهر محل نصب سوله
 • دقت اتصالات و سوراخ کاری فلنچ در سوله دست دوم
 • بررسی میزان بارش برف و باران، سرعت باد و زلزله خیز بودن محل اجرای سوله
 • چگونگی فرم ساخت سوله
 • بررسی جنس و محل خاک موردنظر
 • بررسی ابعاد سوله نظیر دهانه، ارتفاع، طول و شیب سوله با توجه به کاربردی که دارد(صنعت یا صنف موردنظر)
 • سال ساخت سوله
 • زاویه برش های سوله

تعیین قیمت این نوع سوله ها

هزینه ساخت هر متر مربع سوله یکی از سوالات اصلی مخاطبان ماست. اینکه احداث و راه اندازی سوله ها چقدر هزینه دارد همیشه دغدغه کارفرمایان محترم بوده است. به دلیل تفاوت قیمت ساخت، نوع و مکان مورد استفاده سوله این سوال برای همه پاسخ یکسانی ندارد، زیرا با توجه به نوع سوله (صنعتی یا کارگاهی یا مرغداری یا گاوداری یا انبار و …) بسته به قیمت آهن و متریال ساخت در آن لحظه و همچنین مساحت و مکان احداث قیمت متفاوت است.

از انجایی که سوله ها بر اساس طراحی دارای انواع مختلفی هستند ( تیر ورقی ، خرپایی ، UBM ) یکی از پارامترهای مهم در تعیین قیمت سوله نوع سوله و وزن آن می‌باشد. در بین سوله های سوله خرپا یا همان HSS به دلیل سبکی از قیمت و محبوبیت بیشتری نزد خریداران برخوردار است. و در صنایع صنعتی، سوله های مرغداری، سوله های ورزشی ، سوله های دامداری و … بسیار مناسب است.

جهان صنعت چهلستون متخصص در اجرای انواع اسکلت فلزی و ساخت سوله در ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و  ارتباط با مشاوران جهان صنعت، با ما تماس بگیرید.

جهت درخواست همکاری با جهان صنعت چهلستون، به صفحه ” همکاری با ما ” مراجعه کنید.

مقالات مرتبط:

 

نوشته: اخبار و مقالات، سئو: آوین نت

5/5 - (30 امتیاز)