مراحل ساخت سوله در اصفهان

مراحل ساخت سوله در اصفهان

مراحل و نکات ساخت سوله در اصفهان

برای خیلی از کارفرمایان ما سوال است که مراحل ساخت سوله در اصفهان به چه شکل انجام می شود و کار ساخت سوله اصلا از کجا آغاز شده و در اتمام کار ساخت سوله چه کارهایی انجام میگیرد. یکی از نکات مهم انجام پروژه های بزرگ، از جمله پروژه های ساخت سوله داشتن یک برنامه دقیق و حساب شده، ثبت و نوشتن مراحل و انجام زمان بندی روی آنها است.

در واقع  برنامه ریزی و عمل به آن ضامن موفقیت هر پروژه ای می باشد. یکی از دلایل این برنامه ریزی مشخصا مدیریت و کاهش هزینه های اجرای سوله اصفهان می باشد. نکته حایز اهمیت در این میان حفظ کیفیت و تضمین امنیت اجرای سوله است.

ساخت سوله در اصفهان

ساخت سوله در اصفهان از اجزاء و تجهیزات به شکل زیر استفاده می کند:

رفتر، استرات، ستون، سگراد، پرلین، پیچ و مهره، سینه بند و از این قبیل تجهیزات. متریال و استفاده از دستگاه های جوشکاری و برشکاری مرغوب در ساخت اسکلت فلزی سوله اصفهان تعیین کننده کیفیت و طول عمر سوله ها میباشند.

در طراحی و ساخت سوله طول، عرض، ارتفاع ستون، ارتفاع تاج، شیب سقف، وجود نورگیر سقف و ارتفاع سکوی جرثقیل سقفی اهمیت ویژه ای دارد.

نکاتی در مورد سوله سازی

طراحی سوله در ابتدا باید متناسب با طراحی ساختمان و دارای استحکام قابل قبولی باشد و به گونه ای باشد که از عیوب ذاتی سازه های تیرورقی در سوله بتواند پرهیز کند. غالباً در ساخت سوله از قطعاتی با ابعاد متغیر استفاده می شود که وزن و ابعاد این قطعات با توجه به نوع کاربری هر واحد صنعتی تغییر می یابد.

مهمترین عوامل مؤثر در وزن سالنهای صنعتی عبارتند از:

 • موقعیت مکان مورد نظر جهت سوله سازی از نظر سرعت وزش باد و نیز بیشترین میزان بارش برف، ارتفاع ستونها، دهانه سالن و در صورت لزوم ساخت جرثقیل سقفی.
 • سوله برای سازه هایی که ابعاد بزرگی دارند، می تواند بسیار موثر باشد.
 • ساخت سوله در اصفهان باید به گونه ای باشد که بارهایی با وزن مختلف را بتواند بر روی خود تحمل کند. البته میزان بار بستگی به زمینی که پروژه احداث می شود.
 • سیستم فضاسازی داخلی باید به صورتی انتخاب شود که از قطعات پیش ساخته تشکیل شده باشد به صورتی که سرعت بالای نصب و برپا ساختن سازه، زمان کلی ساخت را کاهش می دهد.
 • هم چنین باید از قطعات سبک استفاده کرد که وزن ساختمان کم شود و نوع سیستم با سیستم سازه ای انتخاب شده سازگار باشد و بتواند در برابر آتش محافظت شود.

مراحل ساخت سوله در اصفهان

مراحل ساخت سوله

بطور کلی می توان مراحل ساخت سوله را به مرحله اداری و اجرایی تقسیم بندی کرد که هر دو مرحله را در ادامه توضیح می دهیم. توجه کنید که مراحل ساخت سوله صنعتی و کشاورزی و … تفاوت چندانی باهم ندارد و مانند هم می باشد.

 • روند اداری

اخذ مجوز ساخت سوله خود شامل مجوز بهره برداری و ساخت سازه می باشد. برای بهره برداری ابتدا مشخص می کنید زیر نظر کدام سازمان و وزارت خانه هستید. سازمان صنایع، وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان های دیگری که می بایست مجوز شما را صادر نمایند.

باید این را بدانید که برای اخذ مجوز احداث سازه در هر شهر و منطقه باید شرایط و ضوابط مربوط به آن منطقه را بگیرید. شهرک های صنعتی شرایط خود را داشته و مناطق آزاد و شهری شرایط خود را دارد. در این مورد نیز باید ببینید با کجا سر و کار دارید تا از طریق آنجا اقدامات لازم را انجام دهید.

 • مراحل اجرایی

این مراحل شامل، طراحی سوله، انتخاب سازنده سوله، ساخت سوله و نصب سوله آخرین مرحله از مراحل ساخت سوله می باشد که پس از انتقال اجزا اسکلت به محل احداث پروژه، توسط تکنسین‌های مربوطه شروع می‌شود. نصب اسکلت فلزی به معنی اتصال اجزای سوله به یکدیگر است که اتصال اجزای آن نیز به دو روش  پیج و مهره یا جوشکاری صورت می پذیرد که این امر بستگی به طراحی و ساخت سوله دارد، زیرا روش ساخت سوله بر روی نحوه نصب اسکلت فلزی تاثیر گذار خواهد بود. نصب سازه فلزی باید با دقت تمام و رعایت جزئیات و مقادیر دقیق نقشه صورت پذیرد تا به اصطلاح اسکلت سوله گونیا شود، یعنی اجزا سوله متقارن و زاویای اجزا متناسب باشد در غیر اینصورت سوله بعد از مدت کوتاهی دچار تخریب شدید خواهد شد.

در ادامه با برخی از این مراحل آشنا خواهیم شد..

مراحل اداری ساخت سوله زیر نظر سازمان صنایع

 1.  تهیه ی جواز شغل مورد نظر با کاربری مشخص و متراژ مورد نیاز.
 2. دریافت زمین از شرکت شهرک ها با توجه به متراژ ساخت سوله صنعتی و در نظرگرفتن فضای آتش نشانی ، فضای سبز ، محوطه سازی و نوع کاربری و … در محل مجاز شغل مورد نظر.
 3. دریافت معرفی های لازم جهت تهیه ی نقشه ساخت سوله و مجوز احداث.
 4. مشاوره کارفرما با مهندسین خبره که صرفا در این رشته فعالیت دارند و تهیه ی دفترچه محاسبات و نقشه های ساخت سوله وبه تایید نظام مهندسی محل اجرای سوله میگردد.
 5.  ارائه ی اصل و کپی a3 نقشه های ساخت سوله به شرکت شهرک ها و اخذ مجوز احداث و انشعاب های مورد نیاز مانند ، آب ، برق ، گاز و …
 6. لایه برداری، خاک ریزی و مسطح سازی زمین مورد نظر توسط کارشناسان و پیمانکاران.
 7. آلموتور بندی و قالب بندی فونداسیون سازه مطابق با نقشه های ساخت سوله.
 8. مرحله ی اول نظارت ساخت سوله آغاز و توسط مهندسین ناظر معرفی شده سازمان نظام مهندسی در دو مرحله نظارت ناظر مقیم یا غیر مقیم سازه و ناظر سازمان ، کنترل و تایید میشود.
 9.  اخذ مجوز بتن ریزی و آزمایش بتن.
 10. سوله سازی و اسکلت فلزی همزمان با اجرای فونداسیون ( میتوان سوله سازی را همزمان با اجرای فونداسیون آغاز نمود تا در زمان مهیا شدن فونداسیون ، ساخت سوله تا مرحله ی مونتاژ ، جوش و نطارت اولیه مهیا گردد و همزمان نظارت ساخت قطعات و فونداسیون انجام پذیرد تا از اتلاف وقت جلوگیری شود)
 11. پس از تایید ناظر سازه و سازمان ، قطعات سوله به محل حمل ، و نصب میگردد.

  مراحل ساخت سوله و طراحی سوله

برخی از مراحل اجرایی ساخت سوله

 • طراحی سوله

اولین مهمترین مرحله برای ساخت یک سوله طراحی سوله نیز می باشد برای شروع این کار ابتدا باید اطلاعاتی کافی در رابطه با نوع سوله و ابعاد آن بدانیم همچنین دانستن اینکه سوله با چه هدفی و در کجا قرار است ساخته شود می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار طراح سوله قرار دهد دیگر اطلاعات شامل

 1. ابعاد دهانه سوله ها
 2. نوع خاک و زمین محل احداث سازه
 3. پوشش به کار رفته در سوله
 4. تعداد دهانه
 5. شیب سقف سازه
 6. میزان ارتفاع سازه
 7. در نظر گرفتن نیروهایی چون نیروی زلزله
 8. ابعاد سوله ای قرار است ساخته شود

برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای جامع ” طراحی سوله ”  را حتما مطالعه کنید.


 • خرید زمین سوله

خرید زمین احداث سازه و ساخت و ساز از مهم ترین مراحل اجرای سوله است که قبل از آن باید به خوبی تحقیق شود تا بتوانید زمینی با ابعاد مناسب کاربریتان و در منطقه ای مناسب خریداری کنید.

 • انتخاب بهترین سازنده سوله

همانطور که میدانید شرکت های بسیاری در ایران در صنعت سوله سازی فعالیت دارند اما در بین این شرکت ها بسیاری از آن ها با روش های کلاه برداری می توانند سوله ای با متریال نا مرغوب را به شما غالب کنند؛ پس انتخاب نوع شرکت سازنده سوله اهمیت بسزایی خواهد داشت. پس بعد از ان که شرکت سازنده سوله خود را انتخاب کردید، حتما قبل از بستن قرار داد از محل کارخانه آن ها بازدید کنید و تمامی شرایط ساخت و متریال های مصرفی که در اجرای سوله استفاده می کنند را بررسی نمایید همچنین رزومه شرکت و پروژه های قبلی شرکت مد نظر را ببینید.

 برای نمونه می توانید از شرکت سازنده سوله جهان صنعت چهلستون و پروژه های ساخت سوله در اصفهان این شرکت دیدن فرمایید.

 • تولید سوله

گام بعدی ساخت سوله تولید سوله نیز می باشد , ساخت و مونتاژ بر اساس همین نقشه های تهیه شده و در داخل کارخانه صورت می پذیرد و شامل مراحلینیز می باشد این مراحل اعم از :

 1. برشکاری قطعات سوله
 2. مونتاژ اولیه قطعات سوله
 3. جوش کاری اولیه سوله
 4. مونتاژ نهایی سوله
 5. جوش کاری نهایی سوله
 6. تمیزکاری و آماده سازی سوله
 7. رنگ کاری سوله

 

مراحل ساخت سوله و خاک برداری

 • خاک برداری و اجرای فونداسیون

قبل از مرحله خاک برداری ایتدا باید وزن سوله ما مشخص شده باشد و با آزمایش خاک مقاومت آن را مشخص خواهند کرد زیرا تمام شهر های ایران دارای زمین ها و جنس خاک متفاوت می باشند که انتخاب نوع فونداسیون با توجه به فشار بار ها به زمین شهر مورد نظر بستگی خواهد داشت بعد از آن که مراحل آزمایش خاک انجام شد به مرحله هموار کردن خاک و برداشت موانع از خاک می رسیم زیرا مسطح بودن خاک در اجرای سوله برای تراز در مستحکم بودن سازه تاثیر بسیاری خواهد داشت پس آن به مرحله احداث فونداسیون خواهیم رسید ساخت فونداسیون یکی از مهم ترین مراحل ساخت سازه می باشد که در زمان ساخت با احتمال یک اشتباه کوچک باعث تخریب سازه شما خواهد شد.

 • نصب سوله و اسکلت فلزی در محل

حال در این مرحله به ساخت اصلی سوله که نصب سازه در محل ساخت می باشد می رسیم پس از مرحله حمل تجهیزات از کارخانه به محل احداث سازه و تخلیه آن به مرحله نصب ستون ها خواهیم رسید اول از همه سوله هم مانند تمام سازه های دیگر ستون ها بر رو فونداسیون نصب می شوند و نصب سایر قطعات مانند باد بند و پرلین ها و و قطعات دیگر را بر روی سازه نصب می کنند.
پس از تمام این مراحل نوبت به مراحل نصب سقف ، دیوار کشی ، نصب پنجره و نصب در نیز می باشد پوشش سقف ها با توجه به نوع آن ها با روش های متفاوتی بر روی پرلین ها بسته می شود در ها در سوله بیشتر به صورت ریلی اجرا می شود اما نوع دیگر در ها برای نصب در سوله کرکره ای و لولایی نیز می باشد و بعد از آن پنجره ها را بر روی دیوار ها و در سقف به عنوان نور گیر و تهویه اجرا می شود.

 


مراحل نصب سوله را بصورت جامع در مطلب ” نصب سوله ” مطالعه کنید.


مراحل ساخت سوله و نصب اسکلت فلزی

 

 • نصب جرثقیل

پس از اتمام مراحلی که در بالا ذکر شد نوبت به نصب جر ثقیل نیز می باشد ( البته اگر سازنده در دفتر چه محاسبات و قرار داد نصب سوله را قید کرده باشد). جرثقیل وسیله ای برای جا به جایی اجسام سنگین که به وسیله نیروی انسانی مقدور نیست در راستای طول و عرض سوله نیز می باشد جرثقیل ها در دو نوع سقفی و دروازه ای هستند که تنها جرثقیل های سقفی قابل نصب بر روی سقف سازه می باشند.

 • اتصالات برق و تاسیسات

تا اینجا تا حدودی اجرای سوله به اتمام رسیده اما هنوز به صورت کامل سوله ما تمام نشده زیرا اتصالات برق و تاسیسات هنوز انجام نشده است برای اتصالات برق ابتدا می بایست مصرف برق مشخص شود و همچنین انشعابات لازم آن را دریافت کنیم پس از آن تمامی تابلو های اصلی و فرعی را در داخل سوله نصب خواهیم کرد و کابل های برق و در آخر پریز و قطعات اتصال را نصب می کنیم. همچنین ژنراتور و یو بی اس هم برای بالا بردن ضریب اطمینان و جهت داشت برق پایدار برای مواقعی که برق سوله قطع می شود به کار می آید گه عملکرد این دو کنار یک دیگر گزینه بسیار مناسبی می باشد.

تاسیسات هم مانند بقیه مراحل اهمیت بسیاری دارند تمامی سوله ها با توجه به کاربریشان نیاز به سیستم گرمایشی و سرمایشی خواهند داشت که می توانند برای آن از سقف یا از موتور خانه استفاده کنند که برای کاربری هایی چون سردخانه سیستم سرمایشی خاص و بیشتری در سوله مورد استفاده قرار می گیرد. پس از آن نوبت به سیستم امنیتی و نظارتی می رسد که این سیستم با استفاده از نصب دوربین های مدار بسته و دزدگیر و البته کنترل تردد برای نظارت بر ورود خروج کارگران انجام می گیرد.

مراحب ساخت سوله - جرثقیل

 

هزینه نصب سوله

هزینه نصب سوله و ساخت ان در شرکت جهان صنعت چهلستون بسیار مناسب بوده و با توجه به عوامل مختلفی تعیین می گردد. پیشنهاد میکنیم، برای اطلاع از محاسبه هزینه ساخت سوله، مطلب ” قیمت سوله” را حتما مطالعه کنید تا از نحوه محاسبه و شرایط قانونی این روند مطلع باشید؛ سپس برای کسب مشاوره رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.

 

جهان صنعت چهلستون متخصص در اجرای انواع اسکلت فلزی و ساخت سوله در ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و  ارتباط با مشاوران جهان صنعت، با ما تماس بگیرید.

جهت درخواست همکاری با جهان صنعت چهلستون، به صفحه ” همکاری با ما ” مراجعه کنید.

 

 


پشتیبانی و سئو : آوین نت


 

5/5 - (12 امتیاز)