ساخت و نصب سوله در اصفهان

مراحل ساخت و نصب سوله | هزینه ساخت سوله

ساخت و نصب سوله

نصب سوله آخرین مرحله از مراحل ساخت سوله می باشد که پس از انتقال اجزا اسکلت به محل احداث پروژه، توسط تکنسین‌های مربوطه شروع می‌شود. نصب اسکلت فلزی به معنی اتصال اجزای سوله به یکدیگر است که اتصال اجزای آن نیز به دو روش  پیج و مهره یا جوشکاری صورت می پذیرد که این امر بستگی به طراحی و ساخت سوله دارد، زیرا روش ساخت سوله بر روی نحوه نصب اسکلت فلزی تاثیر گذار خواهد بود. نصب سازه فلزی باید با دقت تمام و رعایت جزئیات و مقادیر دقیق نقشه صورت پذیرد تا به اصطلاح اسکلت سوله گونیا شود، یعنی اجزا سوله متقارن و زاویای اجزا متناسب باشد در غیر اینصورت سوله بعد از مدت کوتاهی دچار تخریب شدید خواهد شد.

نصب سازه نیز مانند طراحی سوله باید توسط متخصصین این امر صورت گرفته و تمام نکات و استانداردهای نصب سازه فلزی رعایت شود. در صورتی که استاندارد های نصب سازه فلزی رعایت نشود، امکان به بار آوردن خسارت های هنگفت و پر هزینه وجود خواهد داشت. شرکت مهندسی جهان صنعت چهلستون با بهره گیری از متخصصین حرفه ای و با تجربه، عملیات ساخت و  نصب سوله را با رعایت تمام استانداردها و جزییات کار و بالاترین کیفیت به انجام می رساند.

 


برای کسب اطلاعات کامل در مورد اقدامات پیشین و مراحل ساخت و نصب  سوله، مطلب ” مراحل ساخت سوله ” را حتما مطالعه کنید.


 

ساخت و نصب سوله و سازه های فلزی

 

 


برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد میکنیم مطلب انواع اتصالات اسکلت فلزی را مطالعه کنید.


مراحل نصب سوله

همانطور که گفته شد بعد از ساخت سوله، اولین مرحله جهت نصب اسکلت فلزی ساختمان، انتقال اجزا و اسکلت سازه فلزی به محل احداث سوله می باشد. به طور کلی مراحل نصب سازه فلزی را می توان به شکل زیر معرفی کرد:

 • اجرای فونداسیون یا پی جهت نصب سوله

این مرحله شامل هموار کردن زمین و ساخت پی است که در گام نخست حذف درختان، آوارها و موارد دیگر از محل ساختمان صورت گرفته، سپس زمین صاف و هموار در پایه ساخته شده و فنداسیون را با استفاده از مصالح توصیه شده توسط پیمانکار بتن ساخته می شود. به دلیل حساسیت و اهمیت بالای  این مرحله، بطور جدی توصیه شده است که مهاربندی و پی سوله بوسیله ی یک نفر مهندس حرفه‌ای رسمی مجرب و مسلط بر ضوابط ساخت سوله طراحی شوند.

 • نصب ستون های سوله

تمامی ستون ها باید قبل از هر کاری نصب شود. برای نصب ستون های سازه فلزی ابتدا نقشه های مختلف اعم از نقشه پیچ مهارها و … را مطالعه و بر اساس طراحی انجام شده کار نصب ستون ها چک می شود. ستون ها توسط جرثقیل در محل نصب قرار داده شده و توسط پیچ و مهره ها سفت شده و یا جوش داده می شوند. پس از نصب ستون ها باید مهاربندی موقت انجام شود. وظیفه نصاب یا کارخانه سازنده این است که در هنگام نصب ستون ها به مهاربندی موقت توجه ویژه داشته باشد.

 

نصب ستون ها در نصب سوله در اصفهان

 

 • نصب رفترها

گام بعدی در ساخت و نصب اسکلت فلزی ساختمان، نصب رفترهای سوله می باشد. در هنگام نصب اتصالات و رفترها باید به موارد زیر دقت شود:

 1. تمامی اتصالات در نقاط پیچ و مهره ای به دقت چک و بسته شود.
 2. در هنگام نصب به نقشه های طراحی توجه کامل شود.
 3. از پیچ هایی با مقاومت بالا برای بستن اتصالات استفاده گردد.
 4. تمامی پیچ ها باید به روش Turn Of Nut (قوانین مرتبط با اتصالات پیچ و مهره ای)نصب شوند.
 5. تمامی اتصالات پیچی باید محکم بسته شده و این عمل توسط کارشناس چک شود.
 6. توجه به قطعات مونتاژ رفتر.

در هنگام نصب رفتر ابتدا روش حمل تیر رفتر توسط جرثقیل با توجه به شرایط محل ساخت سوله بررسی و در مرحله بعد تیر رفتر در محل مورد نظر توسط جرثقیل حمل می شود و در محل مناسب نگه داشته می شود تا پیچ و مهره ها بسته شوند.

باید توجه داشته باشید رفترهای سقفی و سایر آنها قبل از نصب بر روی سازه باید روی زمین مونتاژ شوند. همواره در هنگام نصب رفترها باید توجه داشت تا آنها به صورت مستقیم و تراز شده نصب شوند.

پیچ کاری دستگیره ها و مهار سازی بالها نیز باید تا حد ممکن روی زمین انجام شود تا در هنگام نصب نصابان را دچار مشکل نکند.

 • نصب لایه ها و پرلین ها

در هنگام نصب رفتر ها باید آنها در محل نصب ثابت نگه داشته شوند تا پرلین های پیک و استرات های لبه بام در محل نصب شوند. اگر تیر رفتر سقف بیشتر از دو قطعه باشد می بایست پرلین های اضافی نصب شوند. وقتیکه رفترها در محل مورد نظر جاسازی شوند دو پرلین یا لاپه فی مابین رفترهای سقف قرار داده می شوند.

در هنگام قرار دادن و نصب لاپه ها و پرلین ها می بایست به موارد زیر دقت شود:

 1. تمامی لاپه ها یا پرلین ها را می بایست محکم کرده و مهاربندی کنیم.
 2. جهت مهاربندی می بایست قابها و تیرهای مهار رفتر را نصب نماییم.
 3. جهت نصب صحیح می بایست قاب های مهار گونیا شوند.

 

ساخت سوله و اسکلت فلزی در اصفهان

 • گونیا سازی سوله

عملیات شاغول و گونیاسازی یکی از مهمترین مراحل نصب سازه فلزی می باشد که به محض نصب لاپه و پرلین ها باید انجام میگیرد. گونیا سازی توسط تنظیم مهارهای قطری و موقت در سقف سازه انجام میگیرد. برای اینکار ابتدا ستون های نصب شده را شاغول می کنیم. برای این منظور کابل های مهار را با محکم و سفت کردن و همچنین آزاد کردن مهره ها نسبت به گونیا سازی ستون ها اقدام می کنیم. سپس تیرهای سقف جهت دهی می شوند. برای جهت دهی تیرهای سقف می بایست آنها را تا تاج سوله جهت کشی نمود. برای گونیا سازی رفترهای سقف می بایست توسط اتصالات و تاج سوله، و همچنین محکم و آزاد نمودن کابلهای مهاربندی موقت این کار را انجام داد. برای این کار باید چک شود که ستون و بال رفترها در یک جهت باشند. و در نهایت به مراحل آخری نصب سوله می پردازیم.

 • نصب قاب های سوله

 • نصب پوشش سقف سوله

 • انجام کارهای پایان نصب سوله

نکات اجرایی نصب سوله

و اما نصب سوله نیز نکات و جزئیات مخصوص به خود را دارد که به هنگام انجام آن باید این نکات را مورد توجه قرار داد. نکات اجرایی نصب سوله عبارتند از:

 • آببندی پانل ها در محل اتصال به یکدیگر در بیشتر باشد.
 • چسبندگی پانل ها به هم در محل درز زیادتر شود.
 • تبادل حرارتی در محل اتصال بسیار کمتر گردد.
 • مادگی پانل های دیواری جهت آب بندی مناسب پروژه انتخاب شود.
 • در نصب پانل های دیواری و سقفی حتماً از پیچ های واشر دار مخصوص نصب استفاده شود.
 • به گام پیچ ها و ارتفاع آنها توجه شود.

هزینه نصب سوله

هزینه نصب سوله و ساخت ان در شرکت جهان صنعت چهلستون بسیار مناسب بوده و با توجه به عوامل مختلفی تعیین می گردد. پیشنهاد میکنیم، برای اطلاع از محاسبه هزینه ساخت سوله، مطلب ” قیمت سوله ” را حتما مطالعه کنید تا از نحوه محاسبه و شرایط قانونی این روند مطلع باشید؛ سپس برای کسب مشاوره رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.

 

جهان صنعت چهلستون متخصص در اجرای انواع اسکلت فلزی و ساخت سوله در ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و  ارتباط با مشاوران جهان صنعت، با ما تماس بگیرید.

جهت درخواست همکاری با جهان صنعت چهلستون، به صفحه ” همکاری با ما ” مراجعه کنید.

 

 


پشتیبانی و سئو : آوین نت


 

Rate this post