اخبار و مقالات

بیس پلیت و صفحه ستون اصفهان

بیس پلیت | صفحه ستون یا بیس پلیت چیست؟

صفحه ستون یا بیس پلیت چیست؟

بیس پلیت در واقع یک صفحه مسطح از جنس فولاد است که در فونداسیون فولادی، به‌ عنوان المان واسط بین ستون و بتن قرار می‌ گیرد. عملکرد صفحه ستون وزن و فشار وارده ی ستون را که بر بتن یا فنداسیون وارد می شود توزیع یا پخش می کند. این صفحه ستون باعث می ‌شود که اتصال بین ستون و بتن بهتر و قوی ‌تر برقرار شود و همچنین عمل اتصال تیر به بتن را نیز ایفا می کند زیرا ستون به تنهایی نمی تواند به بتن یا فنداسیون متصل شد اینجاست که بیس پلیت به ما کمک می کند.

ابعاد بیس پلیت چیزی حدود 30*30 سانتی ‌متر است ولی در کل بستگی زیادی به مقاومت فولادی که از آن ساخته شده است، میزان بار ناشی از تحلیل سازه، میزان خروج از مرکزیت بار و غیره دارد. جنس آن از فولاد یا هر ماده‌ ای که تحمل تنش و فشاری بالاتر از تحمل فولاد داشته باشد است. ضخامت بیس پلیت معمولاً 8 الی 20 میلی ‌متر می باشد، اندازه صفحه ستون نیز باید از سطح مقطع ستون فولادی عریض ‌تر باشد تا بتواند فشار را به ‌راحتی در سطح بیشتری انتقال دهد، بدین ‌صورت فشار کمتری به بتن و فونداسیون وارد می ‌شود. هر چه این سطح بزرگ ‌تر باشد فشار کمتر می‌ شود. این ابعاد ارتباط مستقیمی با بار ثقلی انتقال یابنده از طرف ستون و بار لنگری که ممکن است در مواقع زلزله ایجاد شود، دارد.

اهمیت و کاربرد بیس پلیت

از آن جایی که میزان تحمل تنش در فولاد و بتن متفاوت است و در صورتی که ستون فولادی مستقیما روی بتن قرار بگیرد، ستون درون بتن فرو می رود، باید از یک المان واسط استفاده شود. این المان واسط باید از فولاد و یا هر ماده ای که تحمل تنش در آن بیشتر از فولاد است باشد تا بتواند تنش انتقال پیدا کرده از ستون را تحمل نماید. از طرفی سطح آن نیز باید از سطح مقطع ستون بزرگتر باشد تا با توجه به ثابت بودن بار در ستون و بیس پلیت و با توجه به رابطه = تنش با افزایش سطح تحمل کننده نیرو تنش کاهش یابد. میزان این تنش باید به حدی برسد که بتن فونداسیون بتواند آن را تحمل نماید.

اساسا ساز و کار بیس پلیت در سازه فولادی مشابه فونداسیون در هر سازه ای و با توجه به متریال یکسان آن با ستون بسیار شبیه فونداسیون سازه های بتنی است. همان طور که در سازه بتنی جنس ستون ها و فونداسیون مشابه هم است ولی ستون مستقیما روی خاک قرار نمی گیرد و تنش های آن ابتدا توسط یک عضو واسط به نام فونداسیون تعدیل می شود، در سازه های فولادی نیز فولاد مستقیما روی بتن قرار نمی گیرد و تنش های آن ابتدا در المانی فولادی کاهش می یابد تا فونداسیون بتواند آن را تحمل نماید.

بیس پلیت چیست

وظیفه بیس پلیت چیست

مسلم است که توانایی تحمل تنش در بتن با ستون فولادی متفاوت است و فولاد مقاومت بالاتری نسبت به بتن دارد. اگر از بیس پلیت استفاده شود، تنش و فشار وارده به ستون به ‌راحتی کاهش ‌یافته و تعدیل می ‌شود و با پخش شدن به بتن یا فونداسیون انتقال می ‌یابد. اما در صورتی ‌که از صفحه ستون استفاده نشود این فشارها باعث می‌ شود که ستون درون بتن فرو رود. بنابراین از صفحه ستون به دو منظور کلی استفاده می ‌شود :

 1. بیس پلیت در واقع عضو واسط برای اتصال ستون به پی و افزایش سطح تماس ستون و فونداسیون است.
 2. بیس پلیت وظیفه تعدیل و توزیع نیروهای کششی، لنگری، خمشی، برشی و فشاری را بر عهده دارد.
 3. بیس پلیت در واقع وزن سقف را تحمل می‌ کند و باعث افزایش استحکام ساختمان می ‌شود.

انواع بیس پلیت

بیس پلیت ها را از نظر نحوه نصب می توان دسته بندی نمود. در اکثر پروژه های ساختمانی که سازه آن ها اسکلت فلزی است، بیس پلیت پس از نصب بر روی بولت آماده نصب ستون می شود. در این پروژه ها ستون با کمک جوش بر روی بیس پلیت قرار گرفته و اتصال ستون و بیس پلیت ایجاد می شود. این شیوه نصب به دلیل آسان تر بودن کار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، با این حال به دلیل کیفیت اجرای پایین در پروژه های بزرگ و با اهمیت بیشتر تلاش بر آن است که از این روش استفاده نشود.

اما در برخی از پروژه های ساختمانی بیس پلیت در محل کارخانه به کف ستون جوش داده می شود. سپس ستونی که بیس پلیت به آن متصل است بر روی بولت ها نصب شده و با کمک مهره در جای خود محکم می شوند. این روش در صورت اجرای صحیح از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است و رویکرد آیین نامه نیز استفاده از این روش است. در این روش تنظیم دقیق محل قرارگیری بولت ها بسیار اهمیت دارد زیرا صفحه ستون در کارخانه تولید و زیر ستون ها نصب شده و امکان تغییر محل سوراخ ها در آن وجود ندارد.

انواع نصب بیس پلیت و صفحه ستون

صفحه ستون‌ ها را می‌ توان از نظر نوع مدل نصبشان به چند گروه تقسیم ‌بندی کرد:

 • اتصال گیردار بیس پلیت

اتصال گیردار بیس پلیت به صورت صلب است و صفحه ستون و ستون در هیچ کدام از جهات محورهای X,Y,Z قادر به حرکت نخواهد بود. در اتصال گیردار بیس پلیت، باید ارتفاع انکربولت‌ ها بلند باشد و آنهارا به ‌قدری انتخاب کرد که صفحه ستون توانایی چرخش نداشته باشد، همچنین برای کاهش چرخش صفحه ستون باید ضخامت بالا باشد. این نوع از اتصال توانایی انتقال فشارهای خمشی، برشی و فشاری را دارد و تمام نیروهای فشاری و برشی و خمشی را به فنداسیون منتقل می کند. در این نوع از اتصال، انتهایی از ستون که به بیس پلیت متصل می ‌شود باید به شکل گونیا برش داده‌، صاف‌ شده و سنگ زده شود تا اتصال کاملی با صفحه ستون برقرار کند. در اتصال گیردار صفحه ستون گاهی برای اینکه ضخامت بیس پلیت کاهش یابد، از ورق ‌های سخت ‌کننده‌ ذوزنقه‌ ای یا مثلثی استفاده می ‌شود.

اتصالات گیردار بیس پلیت

 

 • اتصال مفصلی بیس پلیت

بیشتر برای ساخت ساختمان ‌های چند طبقه کاربرد دارد و فقط قادر به تحمل فشارهای فشاری و برشی است. فونداسیون ساده در ساختمان، نیروی کششی بین بتن و بیس پلیت را کاهش می‌ دهد، بنابراین در این مواقع می ‌توان از اتصال مفصلی بیس پلیت (صفحه ستون) استفاده کرد. در این نوع از اتصال، بالا و پایین اتصال را توسط جوش زدن به ستون ها وصل می کنند.

 

اتصالات مفصلی بیس پلیت

 

ابعاد صفحه ستون

ابعاد صفحه ستون به بار ستون ( ثقلی ) و بار لنگری ( زلزله ) و … ارتباط دارد. که هرچه تحمل بار بیشتر باشد به تناسب ابعاد و ضخامت صفحه ستون را تحت تاثیر قرار میدهد.

بیس پلیت و ابعاد صفحه ستون

مراحل و روش اجرای بیس پلیت

اجرای صفحه ستون یا همان بیس پلیت از نکات حائز اهمیتی برخوردار است, هرچند که کل مراحل در چند دقیقه انجام میشود ولی باید توجه داشت که قسمت اصلی در روند ساختمان سازی میباشد چرا که ستون ها بروی این صفحه اجرا میشود. از آنجا که بیس پلیت ‌ها جزو اعضای تأثیرگذار در امنیت ساختمان‌ ها هستند، در هنگام نصب و اجرای بیس پلیت باید به نکاتی توجه کرد که در اینجا به برخی از آن‌ ها اشاره می ‌کنیم:

 1. با توجه به محاسبات کارشناسانه مکان دقیق و معینی برای قرارگیری بیس پلیت تعیین می ‌شود و اجرای آن باید کاملاً دقیق و توسط نیروهای ماهر انجام گیرد. اگر این مکان ‌ها اشتباه طراحی یا اجرا شوند، سقف در جای درست خود قرار نمی ‌گیرد و انتقال وزن توازن خود را از دست می ‌دهد و صدمات بسیاری را در آینده به بار می ‌آورد.
 2. تعیین محل قرارگیری باید بعد از آکس بندی و ریسمان کشی انجام شود. یکی از حساس ترین و دقیق ترین کار ساختمان صفحه گذاری می باشد. از آنجا که صفحه ستون باید به ‌طور مستقیم روی سطح پی یا فونداسیون قرار بگیرد و هیچ فاصله ‌ای از بتن نداشته باشد و اغلب سطح بتن صاف و هموار نیست از ماده ‌ای به نام گروت یا دوغاب برای این منظور استفاده می ‌کنند. گروت ماده ‌ای با مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی و زلزله است که به ضخامت حداکثر 2.5 سانتی‌ متر روی بتن ریخته می ‌شود و سپس بیس پلیت را روی آن قرار می‌ دهند. بعد از این که کار ریختن گروت و پر کردن تمام فضای بین بتن و بیس پلیت تمام شد و صفحه ستون در سر جای خودش قرار داده شد، ستون به صفحه ستون با جوش متصل می ‌شود.
 3. نکته ‌ای که باید به آن توجه شود این است که عملیات دوغاب ریزی باید در یک مرحله و به ‌صورت پیوسته انجام شود و دمای آبی که مورد استفاده قرار می‌ گیرد باید کمتر از 20 درجه سانتی‌ گراد باشد. گروت ها انواع مختلفی دارند: سیمانی منبسط شونده ، اپوکسی و پلیمری
 4. باید دقت شود که سطوحی که قرار است در معرض گروت ریزی قرار بگیرند کاملاً تمیز و بدون هر گونه آلودگی اعم از روغن یا گرد و خاک و غیره باشند.
 5. محل مورد نظر را حدود دو الی سه ساعت با آب پر می ‌کنند و قبل از گروت ریزی آب آن را خالی و سطوح را خشک می نمایند.
 6. وسط صفحه ستون یا بیس پلیت یک سوراخ تعبیه می‌ کنند تا هوا را عبور داده و برای عملیات هواگیری از آن استفاده شود. (به این عمل رگلاژ نهایی نیز می گویند که با تراز به صورت کاملا دقیق آکس ها را چک کرده و بیس پلیت را پیاده می کنیم)
 7. بعضی از انواع بیس پلیت ‌ها در کارخانه سازنده روی ستون جوش داده شده و نصب هستند و فقط نیاز است که از گروت استفاده شود و توسط بولت ‌ها به بتن یا فونداسیون متصل شوند. این روش اگر با دقت و صحیح انجام شود، کیفیت بسیار خوبی خواهد داشت.
 8. صفحه ستون‌ ها جزو قطعاتی هستند که در معرض رطوبت قرار دارند و اگر به‌ خوبی محافظت نشوند ممکن است دچار مشکل شوند. برای محافظت این صفحه ستون ‌ها چند روش وجود دارد که می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • اول اینکه اطراف بیس پلیت ‌ها را با بتن می ‌پوشانند. ولی قبل از این کار باید سطح بیس پلیت کاملاً تمیز شده باشد و هیچ‌ گونه آلودگی نداشته تا بتن بتواند به‌ راحتی به صفحه ستون بچسبد.
 • در روش بعدی، فقط روی صفحه ستون ‌ها را با رنگ می ‌پوشانند تا بتواند در مقابل رطوبت از آن محافظت کند.
 • در بعضی از ساختمان‌ های صنعتی، از مواد قیری که با ماسه نرم مخلوط شده‌ اند برای پوشاندن دور صفحه‌ ستون ‌ها استفاده می ‌شود تا آن ‌ها را محافظت کند.

قیمت صفحه ستون

همان ‌طور که گفته شد جنس بیس پلیت یا صفحه ستون از فولاد است و قیمت اجناس فولادی با توجه به وزن آن‌ ها محاسبه می‌ شود. با توجه به چگالی ثابت فولاد، این قیمت به ابعاد بیس پلیت، یعنی طول، عرض و ضخامت آن بستگی دارد.

قیمت کلی اجرای بیس پلیت علاوه بر هزینه تامین خود آن به عامل دیگری نیز وابسته است. از آن جایی که اجرای صفحه ستون آیتم بسیار مهمی بوده و در ادامه کار نیز می تواند بسیار تاثیرگذار باشد، اجرای دقیق و تنظیم صحیح بولت ها در هنگام جای گذاری در بتن و همچنین نصب صحیح و تراز بودن صفحه ستون از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ضامن عملکرد صحیح سازه است، اجرای دقیق و صحیح آن ضروری است. از این رو اجرای آن باید توسط افراد متخصص و با نظارت دقیق تیم مهندسی انجام شود. به همین دلیل معمولا هزینه اجرای بیس پلیت، علاوه بر هزینه تامین متریال آن، شامل هزینه تیم تخصصی اجرای آن نیز می گردد.

 

جهان صنعت چهلستون متخصص در اجرای انواع اسکلت فلزی و ساخت سوله در ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و  ارتباط با مشاوران جهان صنعت، با ما تماس بگیرید.

جهت درخواست همکاری با جهان صنعت چهلستون، به صفحه ” همکاری با ما ” مراجعه کنید.

مقالات مرتبط:

 

 


سئو و پشتیبانی : سئو


 

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری: