اتصالات اسکلت فلزی و ویژگی های آن

اسکلت های فلزی | مقایسه تخصصی اسکلت های فلزی و بتنی

مقایسه تخصصی اسکلت فلزی و بتنی

در ساختمان سازی انتخاب نوع اسکلت سازه همواره یکی از دغدغه های افراد بوده است. چرا که با دانستن تفاوت های میان این دو نوع اسکلت و مقاوم سازی سازه های بتنی چه از لحاظ هزینه ها و چه از لحاظ میزان مقاومت اسکلت می توانند به انتخاب درستی میان این دو دست پیدا کنند.

اسکلت فلزی

نوعی سازه است که شاکله اصلی آن از فولاد می باشد که برای تحمل انواع بار و فشارها از آن استفاده می شود. در این سازه از پرچ ، پیچ و جوش کاری جهت اتصالات استفاده می کنند و بسته به نوع این اتصالات ، قطعات طراحی شده و کنترل های مخصوص آن انجام می شود. ساختمان هایی که از چهارچوب های فولادی شامل ستون های عمودی و افقی به صورت مستطیل شکل تشکیل شده اند.

 


برای کسب اطلاعات بیشتر، مطلب انواع اتصالات اسکلت فلزی را مطالعه کنید.


اسکلت بتنی

ساختمانی که برای ساخت آن در سازه از بتن ، سیمان ، شن ، ماسه ، میلگرد ساده یا آجدار استفاده می شود را اسکلت بتنی می گویند. در صورتی که در قسمت ستون ، فونداسیون و تیرهای اصلی که به شاه تیر معروف است از بتن استفاده کنند به آن ساختمان «اسکلت بتنی» می گویند. در این سازه برای ساخت فونداسیون ، ستون ، تیر اصلی ، تیر فرعی پله ، دیوار برشی و سقف از بتن استفاده می کنند.

تفاوت های کلی دو سازه

در این بخش مهمترین تفاوت سازه های فلزی و بتنی را بطور خلاصه بیان می کنیم و در ادامه مبحث به مقایسه تخصصی این دو سازه خواهیم پرداخت.

 • قطعات فلزی نسبت به بتن استحکام بیشتری دارند.
 • سطح اشغال یا فضای مرده در ساختمان های بتنی بیشتر ایجاد می شود در واقع در سازه های بتنی فضای پرت نسبت به سازه های فلزی بیشتر است.
 • سازه های فلزی وزن کمتری دارند.
 • در هنگام وقوع زلزله سازه ی بتنی ضعف بیشتری در برابر سازه ی فلزی دارد و تخریب می شود در واقع مقاومت سازه فلزی در برابر زلزله بیشتر از سازه بتنی است.
 • شکل پذیری سازه های فلزی بیشتر از سازه های بتنی است. اما مصالح بتنی ترد و شکننده هستند.
 • دوام فولاد نسبت به بتن بسیار خوب است.
 • سرعت اجرای سازه فلزی کمتر از سازه بتنی است.
 • مقاومت سازه های بتنی در برابر حرارت نسبت به سازه های فلزی بیشتر است.
 • سازه فلزی ارزش اسقاط بالاتر و هزینه تخریب کمتری نسبت به سازه ی بتنی دارد به عبارتی ارزش سازه فلزی در زمان تخریب بیشتر از سازه بتنی است و هزینه تخریب آن کمتر می شود.
 • در محل اجرای سازه ی بتنی باید آزمایشگاه های مکانیک خاک در دسترس باشد چرا که نیاز به آزمایشگاه مکانیک خاک در اجرای سازه بتنی وجود دارد.

ویژگی های سازه بتنی

 1. بدلیل امکان شکل پذیری آرماتور و بتن تازه و قالب، اعضاء این سازه ها را می توان در مقاطع مختلف اجرا نمود.
 2. این سازه ها در مقابل آتش سوزی ازخود مقاومت نشان می دهد.
 3. این سازه ها در مقابل شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم بوده و در صورت اجرای صحیح پوشش بتن، رطوبت هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد کرد.
 4. این سازه ها نسبت به سازه های فلزی از یک صلبیت بیشتری برخوردار هستند.
 5. مصالح سنگی و سیمان معمولا آسان تر از سایر مصالح در دسترس می باشد.

معایب سازه های بتنی

 1. اجرای آرماتوربندی و قالب بندی در این سازه ها نیاز به تخصص و صرف زمان بیشتری نسبت به سایرسازه ها دارد.
 2. بدلیل افزایش مقطع اعضاء این سازه ها، وزن آن بیشتر از سازه های فلزی می باشد.
 3. بدلیل نیاز به آزمایش مستمر بتن، در محل اجرای این سازه ها باید آزمایشگاه های مکانیک خاک در دسترس باشد.
 4. با توجه به وزن بیشتر, فشار بیشتر در زلزله نسبت به سازه فلزی متحمل میشوند.
 5. با افزایش عمر سازه های بتنی مقاومت آنها افت می کند.

 

بررسی اسکلت فلزی در مقابل اسکلت بتنی

 

مزایای اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی

 • مقاومت بیشتر نسبت به حرارت (مقاومت در برابر آتش سوزی بین 1 تا 6 ساعت). این محصول در درمای 600 درجه سانتی گراد به بالاتر مقاومت می کند و استحکام و مقاومت آن از اجزا اسکلت فلزی بیشتر است.
 • در صورت رعایت استاندارد های لازم ، دوام این اسکلت زیاد است و به نسبت اسکلت فلزی کمتر در برابر عوامل بیرونی فرسوده می شود.
 • از نظر هزینه اجرا ، این نوع اسکلت به صرفه تر و با قیمت مناسب تری ساخته می شود.
 • هزینه های مصالح در اسکلت بتنی به مرور و طی چند هفته پرداخت می شود اما هزینه های اسکلت فلزی طی دو هفته باید پرداخت شود.

ویژگی های اسکلت فلزی

 1. سازه های فلزی به علت امکان مونتاژ اسکلت قبل از نصب و لزوم اجرای همزمان و بدون وقفه اسکلت، در مقایسه با سایر سازه ها از سرعت عمل بالاتری برخوردار است.
 2. به دلیل همگن بودن تیر و ستون و بادبند به عنوان اعضاء اصلی اسکلت این نوع سازه ها دارای یکپارچگی مناسب تری نسبت به سایر سازه ها می باشد و به همین علت نیز نتیجه محاسبات سازه ای فاصله نزدیک تری به مقاومت واقعی این نوع سازه ها دارد.
 3. به دلیل نوع اتصال اعضاء تیر و ستون، امکان توسعه طبقات در این نوع سازه ها به شکل مناسب تری و قابل قبول تری وجود دارد..
 4. مقاومت قطعات فلزی زیاد بوده و نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتن بزرگتر می باشد و به این علت در دهانه های بزرگ سوله ها، ساختمان های مرتفع و ساختمان هایی که بر زمین های سست قرار می گیرند حائزاهمیت فراوان می باشند.

معایب اسکلت های فلزی

 1. بیشتر تخریب های ناشی از زلزله متوجه سازه های فلزی به علت عدم اجرای صحیح اتصالات می باشد.
 2. با توجه به اینکه تیر و ستون و بادبند این نوع سازه ها فلزی بوده و لیکن دیافراگم سقف به صورت بتنی دال یک طرفه یا دو طرفه اجرا می گردد که این موضوع باعث ایجاد بک نوع ناهنگنی میان تیر و سقف گردیده که اتصال صحیح و کامل آن ها با مشکل مواجه می نماید و جهت رفع این نقص می بایست تمام نکات فنی و آیین نامه ای محل اتصال تیر و سقف رعایت گردد.
 3. بدلیل تاثیر شرایط آب وهوایی برکیفیت جوش و افزایش سرعت زنگ زدگی اسکلت و لزوم اجرای اتصالات در شرایط مناسب آب و هوایی معمولا اجرای اسکلت این نوع سازه ها با یک محدودیت آب و هوایی اجرا گردد.
 4. بدلیل تغییر شکل اسکلت فلزی در حرارت بالا، در زمان آتش سوزی این نوع سازه ها با یک تغییرشکل و تخریب ناشی از آن مواجه خواهند شد.
 5. بدلیل زنگ زدگی و پوسیدگی ناشی از اکسید شدن، این نوع سازه ها در دراز مدت دچار پوسیدگی عمیق و کاهش سطح مقطع شده و با کاهش مقاومت این نوع سازه ها نسبت به بارهای وارده مواجه خواهند شد.
 6. با توجه به اینکه تیرو ستون و بادبند این نوع سازه ها فلزی بوده و لیکن دیافراگم سقف به صورت بتنی دال یک طرفه یا دو طرفه اجرا می گردد این موضوع باعث ایجاد یک نوع ناهمگنی میان تیر و سقف گردیده که اتصال صحیح و کامل آنها را با مشکل مواجه می نماید.

 

اسکلت فلزی - ویژگی های اسکلت فلزی

 

مزایای اسکلت فلزی در مقایسه با اسکلت بتنی

 • وزن سازه را کمتر می کند و سازه سبک می شود. وزن این سازه در مقایسه با اسکلت بتنی نصف است.
 • نیرو های کششی بیشتری می تواند تحمل کند.
 • در اسکلت فلزی بین 80 تا 130 کیلو گرم آهن در هر متر مکعب استفاده می شود. در اسکلت بتنی 160 تا 250 کیلوگرم آهن استفاده می شود.
 • سرعت اجرا و تکمیل و بالا رفتن ساختمان در اسکلت فلزی بیشتر است.
 • محدودیت این اسکلت در شرایط جوی مختلف ، کمتر است.
 • امکان اضافه کردن مقاومت در قسمت هایی از اسکلت بتنی وجود دارد.
 • مساحتی که این سازه اشغال می کند به نسبت سازه بتنی بسیار کمتر است و نصف آن می باشد. این نکته بسیار مهم است که بدانید که مساحت سازه در اسکلت جز مساحت ساختمان حساب می شود اما قابل استفاده برای ساکنین نیست.
 • مصالح کمتری در این سازه استفاده می شود.
 • ارزش آتی بیشتر؛ یعنی این که اگر قصد تخریب ساختمان در سال های بعد باشد اسکلت فلزی به خاطر داشتن آهن و فولاد بیشتر (تیرآهن) ارزش بیشتری دارد. چرا که در بازار جهانی و ایران این فلزات را به عنوان اسکلت دسته دوم و کهنه خرید و فروش می کنند و در چرخه بازیافت دوباره از آن استفاده می کنند.
 • نیاز به سقف کاذب ندارد.
 • قطعات این سازه در کارخانه ها تهیه می شود و ضایعات آن کم است.

قیمت تمام شده اسکلت فلزی و بتنی

برای بسیاری از اهالی ساخت و ساز و مجریان پروژه های عمرانی انتخاب اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی محل مورد بحث می باشد. بودجه کارفرما یکی از مهم ترین عوامل در تصمیم گیری برای انتخاب اسکلت ساختمان است. تصمیم گرفتن در مورد این که چه نوع اسکلتی را انتخاب می کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله منطقه ای که قصد ساخت و ساز در آن را دارید، شرایط آب و هوایی، رطوبت و بارندگی، خشکی و گرما، زلزله خیز بودن و روی گسل قرار گرفتن، درخواست کارفرما، عوامل فنی سازه ای و… .

برای محاسبه قیمت تمام شده حدودی هر کدام از سیستم های اسکلت فلزی یا بتنی می توان وزن کل آهن مورد نیاز، بتن استفاده شده، دستمزد نیروی کار و خواب سرمایه را در نظر گرفت. با این روش یک تخمین حدودی از قیمت تمام شده اسکلت فلزی و اسکلت بتنی بدست می آید. می توان این دو قیمت را مقایسه کرد و متوجه شد که میزان اختلاف قیمت اسکلت بتنی و فلزی چقدر است. معمولا قیمت کل اجرای اسکلت فلزی گران تر از اسکلت بتنی تمام می شود. به طوری که گفته می شود این اختلاف در حدود ۳۰ درصد است. این فاکتور مقایسه کل هزینه ساخت اسکلت فلزی یا بتنی است اما عوامل بیشتری را باید در تصمیم گیری لحاظ کرد.

 • قیمت اسکلت بتنی ساختمان

برآورد هزینه اجرای اسکلت بتنی را می توان با چند فرمول به دست آورد. برای این سازه باید ابتدا هزینه میلگرد را محاسبه کرد. در هر متر مربع به صورت تقریبی 45 کیلوگرم میلگرد نیاز است البته این رقم بسته به موقعیت جغرافیایی، نوع نقشه، ابعاد ساختمان و… می تواند کم و زیاد شود.

هزینه میلگرد = مساحت زیر بنای ساختمان* میلگرد مصرفی در هر متر مربع * هزینه یک کیلوگرم میلگرد

برای به دست آوردن هزینه دستمزد این نوع اسکلت نیز از این روش استفاده می شود:

حق الزحمه = هزینه دستمزد اسکلت بتنی*مساحت زیر بنا

هزینه خرید و اجرای بتن = قیمت بتن در هر تن *میزان بتن مصرفی به ازای هر متر مربع * زیر بنای ساختمان

 

هزینه اسکلت فلزی و اسکلت بتنی

 

 • قیمت اسکلت فلزی ساختمان

تیرآهن و آهن های مصرفی در این اسکلت به ازای هر متر مربع در حدود بین 85 تا 130 کیلو گرم است که در این جا 85 کیلوگرم را مدنظر قرار می دهیم.
هزینه دستمزد اسکلت فلزی برای هر کیلوگرم در حدود 800 تومان است.
مقدار بتن مصرفی در پی و سقف ها در حدود 0.35 تن برای هر متر مربع است.

عوامل موثر در تعیین هزینه ساخت اتصالات

عمده عوامل موثر در مورد تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی و اینکه کدام نوع سازه ( بتنی یا فلزی ) بر دیگری برتری دارد . عبارتند از :

 • هزینه ساخت اسکلت فلزی و بتنی
 • زمان ساخت اسکلت فلزی و بتنی
 • تفاوت اسکلت فلزی و بتنی

هزینه ساخت و سود حاصل با زمان اتمام طرح رابطه مستقیم دارد. بدیهی است هر چه زمان طرح طولانی‌تر باشد شاهد افزایش قیمت مصالح, قیمت تمام شده طرح, هزینه‌های متفرقه و بازگشت دیرتر سرمایه خواهیم بود که خوشایند هیچ سازنده‌ای نیست.

سازه‌های بتن آرمه در مقابل سازه‌های فولادی معمولاً نیاز به هزینه کمتر و زمان بیشتری برای ساخت دارد؛ در حالی‌که سازه‌های فولادی ابتدا نیاز به سرمایه زیادی برای خرید آهن آلات دارد ولی در عوض شاهد سرعت اجرای بالاتری خواهیم بود. بنابراین در ساختمان‌های عادی کمتر از 5 طبقه در نهایت از این منظر تفاوت زیادی وجود ندارد.

در سازه های فلزی قیمت آهن؛ قیمت ورق مدنظر می باشد و هر متر مربع زیربنا حدودا 55 کیلوگرم ورق آهنی مصرف میشود و در سازه های بتنی از نظر هزینه به قیمت آهن مصرفی , بتن آماده و دستمزد اجراء بستگی دارد. که هر متر مربع زیربنا به طور معمول 40 کیلوگرم میلگرد جهت اجراء اسکلت بتنی مصرف میکند.

سرمایه اولیه مورد نیاز

اسکلت فلزی به صورت یکجا اجرا می شود و باید همه آهن آلات مورد نیاز در ابتدای کار خریداری شوند. لذا هزینه اجرای آن را باید به صورت یکجا پرداخت کرد. اما اسکلت بتنی طبقه به طبقه پیش می رود. در اجرای اسکلت بتنی ابتدا ستون های یک طبقه ساخته می شوند. سپس تیرهای طبقه شکل می گیرد. در نهایت سقف طبقه پیاده سازی می شود. برای هر کدام نیاز است مدت مناسبی به بتن زمان داده شود تا به مقاومت مورد نظر برسد. در نهایت اجرای هر طبقه در حدود یک ماه طول می کشد. کارفرما هزینه اجرا را برای هر طبقه جدا می پردازد. لذا لازم نیست مبلغ زیادی را به صورت یکجا پرداخت کند. در انتخاب اسکلت فلزی یا بتنی اگر کارفرما مایل باشد هزینه اجرای اسکلت را به صورت مرحله ای پرداخت کند، اجرای اسکلت بتنی این مزیت را دارد.

 

اسکلت بتنی در مقابل اسکلت فلزی

 

مقایسه کلی اسکلت فلزی و بتنی

 • مقاومت در برابر زلزله

معمولا این باور غلط وجود دارد که ساختمان اسکلت فلزی در برابر زلزله مقاوم تر است و یا برعکس. این ایده اصولا اشتباه است بدین صورت که هم سیستم بتنی و هم سیستم فلزی را می توان برای مقاومت های مختلف طراحی نمود که هر دو نیز به صورت مورد نظر در زلزله عمل کنند. در حقیقت عامل مهم طراحی صحیح سازه است. البته لازم به ذکر است که سیستم های اسکلت بتنی به دلیل افزایش وزن سازه، در زلزله، نیروی بیشتری را متحمل می شوند.

 • طول عمر

این واقعیت وجود دارد که سازه های بتنی دارای عمر طراحی هستند بدین مفهوم که یک سازه بتنی برای عمری معین طراحی می شود گرچه این عمر ۵۰ یا ۶۰ سال باشد. بتن با گذشت عمر دچار افت و خزش می شود که نهایتا باعث تاثیر منفی در عملکرد سازه هنگام وقوع زلزله می شود. اما در سازه فلزی مشکل افت مقاومت با افزایش عمر وجود ندارد که این یک مزیت برای اسکلت فلزی محسوب می شود.

 • ارزش اسقاط

معمولا در ساخت و سازهای رایج در کشور به مسئله اسقاط سازه کمتر توجه می شود بدین مفهوم که در زمان تخریب سازه ساختمان های فلزی دارای ارزش اسقات به مراتب بالاتر و هزینه تخریب کمتر می باشند. که این نیز می تواند یک مزیت برای اسکلت فلزی محسوب شود.

 • مقاومت در برابر آتش سوزی

مقاومت فولاد در آتش سوزی پائین می باشد بدین صورت که با گرم شدن مقاومت خود را از دست می دهد در صورتی که اسکلت بتنی مقاومت به مراتب بیشتری در برابر آتش از خود نشان می دهد. البته لازم به ذکر است با ایجاد تمهیداتی در سازه فلزی که بعضا هزینه بر نیز می باشند می توان مقاومت آن در برابر آتش را افزایش داد. بنابراین مقاومت بیشتر اسکلت بتنی در آتش سوزی به عنوان یک مزیت قلمداد می گردد.

 

اسکلت فلزی در آتش سوزی

مقاومت اسکلت فلزی در آتش سوزی

 

 • سهولت در اجرا

مطلب مهم در انتخاب سیستم سازه باربر فلزی و یا بتنی امکانات اجرای سازه در زمان ساخت است. اسکلت فلزی به علت حساسیت در عملیات برش کاری، جوش کاری و حمل و نصب، تخصص و دقت بیشتری را نسبت به اجرای اسکلت بتنی می طلبد. بنابراین باید پذیرفت که اجرای سازه بتنی نسبت به سازه فلزی نیاز به تخصص و مهارت و نظارت و کنترل کمتری دارد و با توجه به وضع موجود کشور ما این یک مزیت برای سازه بتنی محسوب می شود.

 • هزینه ساخت

فولاد استفاده شده در ساخت یک سازه فولادی دارای یک مقاومت مشخص در صورت طراحی صحیح، نسبت به مقدار فولاد استفاده شده در سازه بتنی دارای همان مقدار مقاومت، معمولا در حدود ۳۰ درصد بیشتر می باشد. از این رو هزینه اجرای اسکلت فلزی بالاتر می باشد. بنابراین کافرمایانی که به دنبال کاهش هزینه در ساخت هستند اسکلت بتنی گزینه مناسب تری می باشد.

 • زمان اجرا

سازه های فلزی به دلیل اجرای همزمان طبقات از سرعت پیشرفت بیشتری نسبت به سازه های بتنی برخوردار می باشند. همچنین در صورت ساخت اسکلت فلزی در کارخانه مدت زمان اجرا به صورت بیشتری نیز کاهش می یابد. اما در اسکلت بتنی با توجه به اجرای هر طبقه بعد از طبقه زیرین و همچنین رعایت زمان گیرش اولیه بتن سرعت پیشرفت به مراتب کمتر می باشد. همچنین سرعت بالا در اجرای سازه فلزی باعث کاهش هزینه های بالاسری و زمان بهره برداری پروژه می گردد که باعث جبران بخشی از هزینه گرانتر ساخت می باشد.

 • تامین هزینه ساخت

برای آن دسته از کارفرمایانی که مایلند هزینه پروژه را به صورت خرد تر و با توجه به پیشرفت پروژه پرداخت کنند اسکلت بتنی گزینه مناسب تری خواهد بود. اما با توجه به اینکه عمده هزینه اجرای سازه فلزی هزینه خرید آهن خام مورد نیاز است مقدار بیشتری نقدینگی باید در شروع پروژه هزینه گردد. همچنین با توجه به این که در کشور ما پرداخت وام مسکن پس از تکمیل سقف طبقات پرداخت می گردد در سازه های بتنی می توان پس از اتمام هر سقف نسبت به دریافت وام اقدام و به پروژه تزریق نمود که این یک مزیت برای اسکلت بتنی محسوب می گردد.

 • کیفیت سازه های فلزی و بتنی

کیفیت را می‌توان از جنبه‌های متفاوتی مانند مقاومت در برابر بارهای ثقلی وارده و زلزله, مقاومت در برابر حرارت, ابعاد, دهانه‌های قابل پوشش, تعداد طبقات قابل طراحی, قابلیت ترمیم آسان و … مورد نقد و بررسی قرار داد. اولین و مهم‌ترین نکته قابل ذکر در این مورد مقاومت مصالح و ابعاد مصالح مصرفی است. در طراحی سازه‌ها, مقاومت بتن را 10 درصد مقاومت فولاد فرض می‌کنند بنابراین ابعاد ستون‌ها و تیرهای بتنی, به‌مراتب بیش از سازه‌های فولادی است . سازه‌های بتنی عادی و به ویژه مجهز به دیوارهای بتنی به‌علت سختی بالا نسبت به سازه‌های فولادی در برابر زلزله, در بیشتر موارد مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهند اما سازه‌های فولادی نیز می‌توانند همین رفتار را از خود نشان دهند مشروط بر آنکه طراحی مناسبی داشته باشند.

اسکلت فلزی و بتنی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اگر بخواهیم لیست وار به تفاوت های این دو اشاره کنیم، عمده ترین آنها عبارتند از:

 • توانایی تحمل نیروی کششی

درست شنیدید، “نیروی کششی”؛ شاید از کاربرد این اصطلاح در مورد اسکلت ساختمان شگفت زده شده باشید، اما جالب است بدانید اسکلت یک بنا نیز تحت شرایط مختلفی انواع نیروهای کشش، فشار و… را متحمل می شود. شرایطی مثل وزش باد و طوفان های شدید و زلزله دو مورد از عوامل وارد شدن نیروی کششی به اسکلت ساختمان هستند. مقاومت اسکلت فلزی در برابر این نیروها حقیقتا بیشتر از اسکلت بتنی با آن اسم دهان پر کن است! اگرچه اسکلت بتنی هم در برابر تحمل فشار توان قابل قبولی دارد اما در تحمل نیروی کششی به پای اسکلت فلزی نمی رسد.

 • وزن اسکلت

اگر از اصطلاحات تخصصی ساختمان سازی سر در بیاورید، حتما می دانید مقاومت در واحد وزن چیست. به بیان ساده مقاومت در واحد وزن یعنی تحمل مقاومت هر کیلوگرم از یک سازه ( فلزی یا بتنی) تا چند کیلوگرم است؟ تحمل مقاومت یک اسکلت فلزی سبک، معادل اسکلت بتنی است که دو برابر همان اسکلت فلزی وزن داشته باشد! تصور کنید پیاده سازی اسکلتی به این سنگین وزنی در حالیکه برتری خاصی نسبت به اسکلت فلزی ندارد چقدر زحمت می تواند داشته باشد.

 

اسکلت فلزی سیدنی

پل اسکلت فلزی سیدنی یکی از معروف ترین سازه های جهان

 

 • مساحت اشغال شده توسط اسکلت

اسکلت بتنی فضای بیشتری از متراژ بنا را نسبت به اسکلت فلزی اشغال می کند. این فضا جزء مساحت ساختمان حساب می شود ولی عملا قابل استفاده برای ساکنین نیست. به همین علت است که بیشتر ساختمان هایی که زمین آنها متراژ کمتری دارد را اسکلت فلزی می سازند تا از هدر رفتن متراژ بنا جلوگیری شود.

 • شکل پذیری

شکل گیری اسکلت های بتنی بیشتر از اسکلت های فلزی ست اما این خاصیت سبب مقاوم تر شدن بنای شما در برابر آسیب های احتمالی نخواهد بود.

 • نیاز به سقف کاذب

ساختمان با اسکلت فلزی معمولا نیازی به پوشش سقف و شیروانی کاذب ندارد، اما در ساختمان های اسکلت بتنی برای حفظ زیبایی بنا باید از سقف کاذب استفاده کرد.

 • دقت محاسبات

از آنجاییکه فولاد به کار رفته در اسکلت فلزی بر خلاف اسکلت بتنی خاصیت ارتجاعی ندارد، محاسبات اسکلت فلزی به صورت دقیق تری قابل پیش بینی ست. اما اسکلت بتنی تحت تاثیر عوامل محیطی مختلفی می تواند تغییر پذیر باشد.

 

 

 

جهان صنعت چهلستون متخصص در اجرای انواع اسکلت فلزی و ساخت سوله در ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و  ارتباط با مشاوران جهان صنعت، با ما تماس بگیرید.

جهت درخواست همکاری با جهان صنعت چهلستون، به صفحه ” همکاری با ما ” مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

 

 


پشتیبانی و سئو : آوین نت


5/5 - (1 امتیاز)