ساخت سوله تیرورقی در اصفهان

ساخت سوله با تیرورق

سوله تیرورق

سوله در روش های مختلفی تولید می شود. یکی از قدیمی ترین روش های سوله سازی استفاده از تیر ورق می باشد. در ساخت این سوله ستون و رفتر و فریم ها از تیرورق هایی از جنس فولاد ( ورق سیاه ) ساخته می شوند. از آنجایی که تیرورق ها توسط پیچ و مهره و یا جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند؛ به سوله تیرورقی، سوله پیچ و مهره ای و یا سوله با اتصالات جوشی نیز گفته می شود. طراحی سوله تیرورقی با توجه به عوامل مختلفی نظیر نوع کاربری سوله، ابعاد ظاهری سوله، نوع پوشش بدنه و سقف، شیب سقف سوله، ابعاد دهانه سوله و موارد دیگر انجام می گردد.

سوله سازی با تیرورق بدین صورت است که این ورق های سیاه فولادی با توجه به طراحی سوله برش خورده و سپس به وسیله جوشکاری به هم بسط داده میشوند و بعد از آنکه قابها و ستون ها به هم جوش داده شده به محل پروژه انتقال داده میشوند و در آنجا یا به وسیله دستگاه CO2 جوش داده میشوند و یا به واسطه پیچ و مهره به هم متصل میگردند. با این حال، این روش ساخت سوله از قدمت زیادی برخوردار است و امروزه با تغییراتی که در زمینه ساخت سازه های فلزی صورت گرفته کمتر از این روش استفاده می شود.

تیرورق چیست

تیرورق یا تیر ستون Plate Girder یک نوع اسکلت فلزی است که از اتصال صفحات فولادی به هم ساخته می شود. تفاوت تیر ورق با تیر آهن در روش تولید و ریختگی آن است. تیر ورق به روش جوشکاری و تیر آهن به روش ریختگی تولید می شود. مقاطع تولید شده تیر ورق به شکل H و I می باشد. در ساخت تیر ورق از ورق فولادی استفاده می شود. ورق های فولادی توسط دستگاه برش داده شده و سپس به روش زیر پودری جوشکاری می شوند. این جوشکاری برای استحکام سوله تیر ورق لازم است.

موارد استفاده از تیر ورق ساخت پل و روگذر با دهانه وسیع، ستون های اصلی سازه های فلزی که دارای دهانه بزرگ می باشند و قاب های سوله است. همچنین در سایبان پارکینگ، کنسول با برشکاری دارای انحنا و یا مربع می توان شکل های مختلفی را ایجاد نمود. تیر ورق در سازه های بزرگ جایگزین تیر آهن بوده و دارای استحکام بیشتری است. سوله تیر ورق به طور کامل از این نوع محصول استفاده می کند.

خصوصیات سوله های تیرورق

 • در سازه تیرورقی، قاب های سوله با فواصل ۶ متری از هم چیده می شوند.
 • سقف سوله تیرورقی فقط بصورت قوس و شیبدار ساخته می شود.
 • برای ساخت سازه های با دهانه بیش از ۲۰ متر نمیتوان از سوله تیر ورقی استفاده کرد.
 • تمامی مراحل ساخت این سوله ، باید با بررسی کامل توسط کارشناسان مربوطه انجام گیرد.
 • در سازه‌های تیر ورقی برای پوشش سقف از ورق گالوانیزه و یا ساندویچ پانل استفاده می‌ شود.
 • بدلیل فاصله زیاد قاب ها در این نوع سوله، باید از تیر و ستون بیشتری برای تحمل وزن سازه استفاده کرد.
 • سازه های تیرورقی تحمل وزن بالا جرثقیل را دارند.

 

سوله سازی و ساخت سوله با تیرورق

اجزای سوله های تیرورقی

 1. قاب اصلی
 2. بولت
 3. سگراد
 4. وال پست
 5. پرلین
 6. بادبند سقف و دیوار
 7. زد
 8. تیر
 9. پیچ و مهره
 10. آبچکان
 11. سایه بان
 12. کف ستون

مزایای سوله سازی با تیرورق

 • قابلیت بازیافت قطعات سوله تیرورق
 • سهولت در باز و بسته کردن قطعات سوله
 • امکان ساخت سوله تیرورقی به صورت چند طبقه
 • قابلیت جابه جایی سوله در صورت پیچ و مهره بودن
 • امکان نصب جرثقیل های سقفی که از کاربردی ترین جرثقیل ها هستند

معایب سوله سازی با تیرورق

 • محدودیت در ابعاد دهانه سوله
 • مقاومت و استحکام کمتری نسبت به سوله خرپا دارد
 • به دلیل وزن بالای سازه فنداسیون بزرگتر میخواهد که در نتیجه قیمت سازه بالاتر میرود

ساخت سوله تیرورق

ساخت سوله تیرورقی در کارخانه انجام می شود . نحوه ساخت سوله تیرورقی به این صورت می باشد که ابتدا با توجه به ابعاد سوله تیرورق ها برش می خورند. سپس به وسیله جوشکاری به یکدیگر بسط داده شده و در انتها نیز سوله تیرورقی به محل پروژه انتقال می یابد. بعد توسط پیچ و مهره و یا جوشکاری CO2 با توجه به نوع سازه به هم متصل شده و سوله تیرورقی ما آماده می شود.

 

ساخت سوله با تیرورق - سوله سازی

 

اتصالات سوله تیر ورق

سوله متشکل از قطعات زیادی است که در کارخانه تولید می شود. قطعات پس از حمل به محل نصب در آنجا سرهم شده و سوله آماده می شود. برای سر هم بندی سوله از اتصالات مختلفی برای اتصال قطعات به هم استفاده می شود. در ادامه انواع اتصالات و محل آنها را با هم مرور می کنیم. این اتصالات انواع فشار های محوری و طولی و عرضی را می بایست تحمل کنند. برخی اتصالات در محل کارخانه طراحی و ساخت سوله و برخی در محل اجرا نصب می شوند.

 • اتصال اصلی

این اتصال در لبه تاج و بام است. این اتصال از نوع خمشی بوده و لبه بام باید در برابر یک خمش بزرگ مقاومت کند. در طراحی باید خمش معکوس را نیز در نظر گرفت که حائز اهمیت می باشد. زمانی که اتصالات به اندازه کافی مستحکم نباشد از سازه های تقویتی استفاده می شود. با طراحی صحیح این مسئله به حداقل می رسد. افزایش بازو، استفاده از پیچ های اضافی و استفاده از مقاطع بزرگتر از این گونه هستند.

اتصالات در سوله تیر ورق به اشکال مختلف است.

 • اتصال فلنجی

در این مدل یک صفحه عمل اتصال تیر به ستون را انجام می دهد. نوع و سایز صفحه نیاز به محاسبات و رعایت ضوابط تدوین شده دارد. در حقیقت رایج ترین نوع اتصال همین است. دلیل آن این است که ساخت آن به شکل استاندارد در محل تولید انجام می شود و کیفیت مناسبی دارد.

این اتصال دارای نشست مناسبی است که خود سبب آسان تر شدن اجرا می گردد. همچنین قطعات فریم در محل اتصالات نیاز به افزایش قطر ورق ندارند. اما این مدل دارای مشکلاتی نیز می باشد. ممکن است در زمان جوشکاری به دلیل عدم هماهنگی قطعات و نرسیدن آن ها به هم دچار اعوجاج گردد. لذا در ساخت قطعات سوله تیر ورق باید دقت کافی انجام شود تا این مشکل به وجود نیاید. اگر قطعات از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد ممکن است زوایایی پدید بیاید. ساخت قطعات سوله به شکل صحیح دخیل می باشد. خود ورق ها دارای وزن زیاد بوده که وزن سازه را بالا می برد.

 • ورق کششی

در این مدل ورق انتهایی به شکل عمود در امتداد ستون واقع شده و اتصال انجام می شود. ورق در این مدل وزن کمی دارد که به سبک شدن سازه کمک می کند.

 • اتصال ساعتی

در این مدل اتصال که به دلیل شکل آن به ساعتی معروف است بال انتهای هر تیر و ستون صاف بروی هم قرار گرفته و سوراخ هایی که روی آن تعبیه شده روبروی هم قرار می گیرند. سپس سوراخ ها به هم پیچ می شوند. این روش نیز دارای طرفداران خود می باشد. استفاده از اتصال ساعتی در سوله تیر ورق دارای پیچیدگی زیادی نیست. ایجاد سوراخ به جهت متصل کردن قطعات آسان است. نصب ورق تقویت در این مدل امکان پذیر نیست و در صورت نیاز باید از مدل های دیگر استفاده کرد.

 

سوله سازی و سوله تیرورقی

 

چگونه می توانیم بهترین ابعاد و مناسب ترین روش ساخت سوله را برای کاربری خود انتخاب نماییم؟

بسیاری از کارفرمایان به مسئله ابعاد توجه کافی ندارند و استانداردهای لازم را برای ساخت سوله رعایت نمی کنند. در نتیجه احتمال اینکه این سازه ها در مدت کوتاهی آسیب ببینند بسیار زیاد است. قبل از اینکه بخواهید یک سوله را سفارش دهید باید در نظر داشته باشید که بهترین ابعاد و مناسبترین روش ساخت برای کاربری شما چیست.

برای این کار بهتر است کارفرمایی را انتخاب نمایید تا با محاسبات و آیین نامه های نظام مهندسی آشنایی کامل داشته باشد. در این صورت هم هزینه های ناشی از ساخت و ساز سوله به شدت کاهش می یابد و این از نظر اقتصادی به نفع شما خواهد بود. یکی از مزیت های دیگری که انتخاب کارفرمای با تجربه برای شما به همراه خواهد داشت این است که می توانید از سازه ایمن تر و مقاوم تری بهره مند شوید.

چه عواملی در قیمت سوله تاثیر گذار هستند؟

•  فاکتورهایی مانند نوع خاک، میزان مقاومت خاک، تراکم خاک و عوامل جغرافیایی مواردی هستند که تعیین کننده قیمت سوله هستند.

•  وزن سوله یکی دیگر از عواملی است که در قیمت سوله سهم بسزایی دارد. هر چقدر میزان فولاد مصرفی برای ساخت سوله کمتر باشد از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر است. به عنوان مثال قیمت نهایی سوله خرپایی و یا سوله Ubm که از فولاد کمتری برای تولید آنها استفاده می شود، در مقایسه با سوله تیرورقی مناسب تر است.

•  همچنین ابعاد، متراژ، نوع و کیفیت مواد به کار رفته هم تاثیر زیادی بر روی قیمت تمام شده ی این نوع سازه دارد.

 

 

 

جهان صنعت چهلستون متخصص در اجرای انواع اسکلت فلزی و ساخت سوله در ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و  ارتباط با مشاوران جهان صنعت، با ما تماس بگیرید.

جهت درخواست همکاری با جهان صنعت چهلستون، به صفحه ” همکاری با ما ” مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

 


پشتیبانی و سئو : آوین نت


Rate this post