وال پست

وال پست و نحوه ی اجرا آن

 وال پست چیست ؟

وال پست نگهدارنده دیوار است. این محصول در سوله که معمولا به شکل یک تیر یا ستون طراحی می شود، در انتهای سالن های صنعتی فریم هایی با دهانه بالا که انتهای آن با دیوار پوشانده می شود. به عبارت دیگر آیا تا بحال پروفیل هایی با نمره پایین در میان قاب ها و در بین دیوار های ساختمان مشاهده  کرده اید؟ این پروفیل ها در واقع همان وال پست است که به عنوان کلافی در طول های مشخص نصب می شود و برای ایجاد یکپارچگی دیوار بوده وموجب اتصال دیوار با اسکلت خواهد شد و منجر به افزایش استحکام دیوار ها و کل سازه می شود. در واقع wall post را نگهدارنده دیوار می نامند که با نصب آنها مقاومت دیوار در برابر زلزله افزایش مییابد. امروزه این محصول نوین جای wall post های سنتی را گرفته اند که در قدیم از وال پست های سنتی برای استحکام کل سازه استفاده می شد. وال پست در فرایند ساختمان سازی به منظور پیشگیری از بروز آسیب‌های وارده از زلزله و مشکلات ناشی از آن، بسیار مهم و موثر است. اما نصب و اجرای آن کاملا به نظر طراح و کارشناس ساختمان وابسته است قرار می گیرد. در ادامه بیشتر با مشخصات آن آشنا میشوید:

سوله سازی در اصفهان

سازه های فلزی ساختمانی در اصفهان

نکات

اجرای وال پست

اجرای این محصول در واقع به معنی سفتکاری ساختمان است. به همین دلیل اجرای آن اهمیت زیادی دارد و تمام جزئیات باید مد نظر قرار گرفته شود از جمله عواملی که در اجرای wall post مورد توجه قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

 • نظارت صحیح بر اجرای آن و نبشی کشی توسط ناظر مربوطه
 • توجه به پیامدهایی حقوقی عدم اجرای وال پست
 • تعبیه ورق مدفون در بتن قبل از بتن ریزی
 • پروفیل مورد نیاز برای اجرای کار
 • روش نصب پلیت اتصال وال پست به تیر ها
 • استفاده این محصول در دور چینی بام
 • توجه به عواقب عدم اجرای آن و وظیفه مهندس ناظر در صورت عدم اجرای آن.

اهمیت استفاده از وال پست

علیرغم اهمیت اجرای این المان در سازه‌ ها، اجرای آن در ایران پیشینه زیادی نداشت و تقریبا یک دهه هست ، اما با این حال همچنان در بسیاری از سازه‌ هایی که در کشورمان ساخته می‌شوند اجرای وال‌ پست انجام نمی شود و یا اجرای به درستی اناجم نمیشود. تفکری که در بین مهندسان طراح وجود دارد لزوم بر سالم ماندن المان‌ های اصلی سازه یعنی تیر، ستون و سقف‌ها می باشد و سالم بودن این بخش ها ضامن عملکرد مناسب سازه است. اما زلزله های اخیر به خصوص زلزله کرمانشاه نشان داد حتی در شرایطی که سازه پایدار بماند و به اعضای اصلی آن آسیبی وارد نشود آسیب در اعضای غیر سازه ای، (دیوارهای پیرامونی، تیغه‌ها، نماهای ساختمان، تاسیسات و …) ممکن است عملکرد کلی سازه را زیر سؤال برده و آسیب‌های جانی و مالی بوجود آورد .

انواع وال پست:

اینها از نظر مصالح به به دو نوع فلزی و یا بتنی تقسیم بندی می­ شود. نوع بتنی آن معمولا در سازه­ های با مصالح بنایی و نوع فلزی آن در ساختمان های دارای ساخت و نصب اسکلت فلزی استفاده می شود. از پروفیل­ هایی همچون نبشی، ناودانی، قوطی و تسمه ساخته می­ شود. wall post از نظر شکل ظاهری به دو نوع افقی و عمودی تقسیم می­ شود. والپست قائم در دهانه­ های بزرگ از روی تير طبقه پايين به زير تير طبقه بالا در درون میان­قاب جوش مي­ شود.

ضوابط والپست در مقررات ملی ساختمان:

در مبحث هشتم (۸) مقررات ملی ساختمان ویرایش ۱۳۹۲ بند ۸-۵-۵-۷ و همچنین در بند ۷-۵-۳ آئین نامه طراحی ساختمان­ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم ضوابط مربوط به والپست را به شرح زیر بیان نموده اند:

 • حداکثر طول مجاز دیوار غیرسازه­ ای یا جداگرها (تیغه­­ ها) بین دو پشت بند نباید از 40 برابر ضخامت دیوار یا تیغه و یا 6 متر هر کدام که کمتر باشد تجاوز نماید. به بیان دیگر تا 6 متر طول دیوار نیازی به وال پست (wall post) نیست و بیش از آن به ازای هر 6 متر یک وال پست (wall post) مورد نیاز است.
 • حداکثر ارتفاع مجاز دیوارهای غیرسازه ای و جداگرها (تیغه­­ ها) از تراز کف مجاور 3.5 متر است و در صورت تجاوز از این مقدار می­ بایست بصورت مناسبی با وال پست (wall post) مهار گردد.
 • حداقل عرض دیوار غیرسازه­ ای و جداگرها (تیغه­­ ها) نباید از ۱/۳۰ ام ارتفاع دیوار کمتر باشد. در دیوارهای آجری، حداقل ضخامت دیوار باید برابر با عرض دیوار باشد.
 • لبه قائم تيغه ها نبايد آزاد باشد. اين لبه­ ها بايد به يك تيغه ديگر يا يك ديوار عمود بر آن، يا يكی از اجزای سازه يا ستونكی (وال پست) از جنس فولاد (يك ناودانی حداقل نمره ۶ يا معادل آن)، بتن آرمه يا چوب تعبيه می­ شود، اتصال كافي داشته باشد.
 • در طرفین تمامی بازشوها می­ بایست وال پست (wall post) اجرا گردد.

وظایف ناظرمعمارو سازه در اجرای وال پست

وظیفه ناظر معمار کنترل های ابعادی ، کنترل اجرای نبشی و وال پست در محل مناسب و بر اساس مقررات و نقشه‌های تایید شده میباشد و کنترل چگونکی اتصالات وال پستها و نبشی‌ها وظیفه ناظر سازه است. اگر تخلف صورت بگیرد ، هر یک از ناظران می‌تواند تخلف موجود مربوط به خود را در قالب گزارش سفت‌کاری یا یک گزارش تخلف، به مرجع صدور پروانه و سازمان استان ارائه نماید. همچنین با توجه به حوادثی که در صورت عدم اجرای وال پست امکان دارد ایجاد شود توصیه می‌شود مهندسان ناظر درصورتی‌که مالک وال پست و نبشی کشی را انجام نداد، برگه پایان کار را مهر و امضا نکنند.

جهت ساخت سوله صنعتی در اصفهان با مشاوران مجموعه جهان صنعت چهلستون در ارتباط باشید .

نکته قابل توجه در اجرای وال پست

اگر پروفیل معرفی شده از طرف دستگاه مشاور دوبل نبشی باشد بهتر است در زمان ساخت وال پست، دهانه آن ۱سانتی متر بیشتر از ضخامت دیوار هدف باشد زیرا باعث میشود تیغه کاملا داخل آن قرار بگیرد. در wall post عمودی، باید در فواصل یک متر به یک متر با استفاده از میلگرد آجدار نمره ۱۰، شاخک هایی به قوطی یا نبشی های وال پست جوش داده شود تا بین تیغه و وال پست عمودی گیرداری بهینه ایجاد شده و دیوار مورد نظر در هنگام وارد شدن بارهای جانبی به صورت یکپارچه عمل کند.

در قسمت هایی که این محصول در کنار ستون قرار میگیرد باید فاصله حدود 4 تا 5 سانتیمتری باشد و مصالح استفاده شده بین wall post و ستون نرم باشد مانند یونولیت یا پلاستوفوم چرا که در صورت وارد شدن بارهای جانبی از جمله زلزله، ستون به دیوار فشار جانبی وارد نکند. برای افزایش گیرداری، wall post افقی در فواصل ۱ تا ۱٫۵ متر با استفاده از میلگرد آجدار با  نمره ۱۴ و بالاتر، به سازه سقف  وصل می شوند. همه پروفیل های مورد استفاده در ساخت وال پست های افقی و عمودی بایستی ضد زنگ خورده و جهت اتصال بهتر بین وال پست با دیوار های دو طرف و همچنین جلوگیری از ترک های ناشی از حرکات جانبی ساختمان در مرحله نازک کاری، روی آن توری مرغی یا رابیتس کشیده شود و با سیم گالوانیزه محکم گردد.

5/5 - (9 امتیاز)